Wojsko Polskie świętuje we Wrocławiu

Michał Hamburger | Utworzono: 14.08.2015, 15:19
A|A|A

fot. wroclaw.pl

Na pl. Gołębim odbył się uroczysty apel z udziałem władz państwowych i samorządowych, wystąpiła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lądowych.

Na pl. Solnym trwa wystawa sprzętu wojskowego jednostek dyslokowanych w garnizonie wrocławskim.

Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej bitwy warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. Święto zostało ustanowione rozkazem ministra spraw wojskowych gen. Stanisława Szeptyckiego nr 126 z 4 sierpnia 1923 roku, w którym zawarto „W dniu tym wojsko i społeczeństwo czci chwałę oręża polskiego, której uosobieniem i wyrazem jest żołnierz. W rocznicę wiekopomnego rozgromienia nawały bolszewickiej pod Warszawą święci się pamięć poległych w walkach z wiekowym wrogiem o całość i niepodległość Polski”.

fot. wroclaw.pl

Ciąg dalszy wrocławskiego świętowania jutro. W Dniu Wojska Polskiego o godz. 10.00 pod przewodnictwem metropolity wrocławskiego ks. abp. Józefa Kupnego w kościele garnizonowym pw. św. Elżbiety odbędzie się msza św. w intencji żołnierzy.

REKLAMA