Wejście na Politechnikę godne cesarza (ZDJĘCIA)

Gregor Niegowski | Utworzono: 11.08.2015, 20:22
A|A|A

mat. prasowe

Wejście Cesarskie w latach 1910- 1928 pełniło funkcję wejścia głównego do ówczesnej Wyższej Szkoły Technicznej. Gdy zakończyła się budowa nowszej części gmachu, a główne wejście zlokalizowane zostało od strony Wybrzeża Wyspiańskiego (północna część gmachu A-1)

Korytarz prowadzący do Wejścia Cesarskiego był już kilkakrotnie remontowany. Około roku 1930 pomalowano ściany i sufit korytarza, a kilka lat później przeobrażeniu uległa posadzka, którą pokryto zachowanymi do dziś płytkami ceramicznymi.

Częściowej przebudowy budynku dokonano po II wojnie światowej. Celem było uzyskanie dodatkowych pomieszczeń i właśnie wtedy dobudowano od strony wewnętrznego dziedzińca dodatkowe trakty do łukowych łączników. Po roku 1980 roku remontu doczekała się m.in. elewacja. 

– Trzeba podkreślić, że przestrzenie korytarzy, klatek schodowych, Wejścia Cesarskiego i większości pomieszczeń nie uległy poważniejszym zmianom od czasu powstania budynku – mówi Piotr Drupka z Działu Inwestycji i Remontów Politechniki Wrocławskiej.

Przeprowadzony obecnie remont zakłada m.in. renowację oryginalnej stolarki drzwiowej i boazerii podokiennej w Westybulu Cesarskim (przedsionku), renowację ścian i sufitów korytarzy, odtworzenie zegara w korytarzu północnym, remont balustrad i kamiennej umywalki oraz renowację złoconych elementów.

Równolegle remontowana jest także Stara Sala Senatu znajdująca się w sąsiedztwie gabinetu rektora. Powstanie m.in. nowa gablota na sztandar Politechniki Wrocławskiej.

REKLAMA

To może Cię zainteresować