Chińska delegacja przyjechała do Wrocławia

Radio RAM | Utworzono: 14.07.2015, 10:05
A|A|A

fot. Wikimedia Commons

Nasi goście reprezentują spory ośrodek w prowincji Fujian, który na przełomie lutego i marca odwiedzali dziennikarze z Radia Wrocław i TVP Wrocław nagrywający programy telewizyjne o sytuacji gospodarczej oraz ciekawostkach kulturalnych jednej z najmniejszych, ale za to najbogatszych chińskich prowincji. Jak się okazało goście z Wrocławia tak zainteresowali Chińczyków swoim miastem, że władze Quanzhou postanowiły nawiązać współpracę ze stolicą Dolnego Śląska. Wtorkowy przyjazd chińskiej delegacji to "pierwszy oficjalny kontakt" przedstawicieli obu miast. Rozmowy zaplanowano na 15.00 w Klubie Radnego.

 

 Quanzhou

Nadmorskie miasto Quanzhou w chińskiej prowincji Fujian, graniczącej z Tajwanem, liczy ponad osiem milionów mieszkańców. Ma bardzo bogatą historię. Zostało opisane przez Marco Polo (1254-1324) jako Aleksandria Wschodu. Wtedy znane było jako Zayton (albo Zaitun).

Tak nazwali je kupcy z krajów arabskich przypływający tam pod koniec 13 wieku. Oni także określali je jako jeden z najwspanialszych światowych portów.

Quanzhou zostało założone w 718 roku za czasów dynastii Tang (618-907). W ciągu 200 lat stało się jednym z najważniejszych chińskich portów, bowiem stanowiło punkt startowy Morskiego Jedwabnego Szlaku. Statki wypływające z tego portu docierały do Indii, Persji, Mezopotamii, Afryki oraz do Europy. Przewoziły jedwab, porcelanę i herbatę.

W mieście słynącym z otwarcia na świat kwitł handel. Przybywali tu i osiedlali się ludzie różnych narodowości i wyznań. Dzięki temu właśnie Quanzhou stało się symbolem kulturalnego pluralizmu I pokojowej koegzystencji Buddystów, Hindusów, Taoistów, Żydów, Katolików i Muzułmanów. Trwa ona do dzisiaj.

Architektoniczną wizytówką Quanzhou są dwie kamienne pagody w kompleksie świątyni Kaiyuan zbudowanej w 686 roku. To jedna z najważniejszych instytucji buddyjskich pod protektoratem państwowym. Miasto słynie z Teatru Marionetek oraz zespołu grającego chińską muzykę dawną, Nanyin.

Quanzhou to obecnie także ważny ośrodek przemysłowy. Nadal produkuje się tu porcelanę, a w okolicy uprawniana jest herbata. W mieście intensywnie rozwijają się strefy ekonomiczne, w tym: Tajwańska Strefa Inwestycyjna. Dominują zakłady odzieżowe i obuwnicze. Przybywa firm zajmujących się produkcją elektroniki.

W roku 2013 Quanzhou wraz z japońską Yokohamą oraz południowo-koreańskim Gwangju było Miastem Kultury Azji Wschodniej. (odpowiednik Europejskiej Stolicy Kultury). Miasto blisko współpracuje z niemieckim Neustadt w Nadrenii Palatynacie. Teraz poszukuje partnerskiego miasta w Polsce i jest bardzo zainteresowane nawiązaniem kontaktów z Wrocławiem.

REKLAMA

To może Cię zainteresować