Odnaleziono obraz wywieziony pod koniec wojny

Radio RAM | Utworzono: 23.06.2015, 09:51
A|A|A

Odzyskany obraz Pietera Muliera

Wrocław odzyska kolejny obraz, który zaginął z miejskich zbiorów podczas II wojny światowej? Są na to duże szanse, bo włoskie służby odnalazły obraz Pietera Muliera nazywanego też Cavaliero Tempesta na aukcji w Mediolanie. To holenderski malarz barokowy. Dzieło zostało zatrzymane przez Gwardię Finansową. Piotr Oszczanowski z Muzeum Narodowego we Wrocławiu potwierdza, że w kolekcji miasta były trzy obrazy tego artysty - teraz nie ma ani jednego.

Odnalezione dzieło jest bardzo charakterystyczne dla Pietera Muliera - dodaje dyrektor:

Dyrektor Piotr Oszczanowski podkreśla, że holenderski artysta malował specyficzne obrazy:

Na razie nie wiadomo czy i kiedy odnaleziony obraz trafi do Wrocławia. Muzeum Narodowe nie zostało oficjalnie poinformowane o znalezieniu i zatrzymaniu dzieła. Na pewno też właściciel obrazu Pietera Muliera będzie walczył o jego odzyskanie. Na powrót olejnego szkicu „Święty Iwo, wspomagający biednych” Muzeum Narodowe czekało kilka lat.

polacywewloszech.com: 

Odnaleziony w Mediolanie obraz holenderskiego malarza Pietera Muliera przed II wojną światową należał do kolekcji dawnego muzeum we Wrocławiu. Gdy zbliżał się koniec wojny, ukryto go w podziemiach klasztoru w Henrykowie. Stamtąd, podobnie jak inne cenne dzieła sztuki, został wywieziony. Barokowy, olejny pejzaż z pasterzami i bydłem zatytułowany "Paesaggio marino con pastori e armenti" został skonfiskowany po 70 latach oddział policji fiskalnej Guardia di Finanza z Rzymu. Znaleziono go w domu aukcyjnym w dzielnicy Brera. Policja włoska zapewnia, że zarówno właściciel domu aukcyjnego jak i obywatel Szwajcarii, który chciał sprzedać obraz na aukcji, byli całkowicie nieświadomi, że obraz był skradziony w Polsce.

Posłuchaj całej rozmowy z Piotrem Oszczanowskim:

Cz. 1

Cz. 2 

REKLAMA

To może Cię zainteresować