Płyty tygodnia w Radiu RAM: Stankiewicz i Lennox

materiały wydawcy/Radio RAM | Utworzono: 19.11.2014, 21:07
A|A|A

Czas przedświąteczny to zawsze wzmożony ruch na rynku wydawniczym. Stąd zdarzać się będzie w najbliższych tygodniach, że zamiast jednego albumu będziemy Wam rozdawać dwa krążki.  Wspólną cechą płyt, jakie mamy dla Was w tym tygodniu – obok tego, że oba przynoszą piękne dźwięki - jest to, wykonawcy mierzą się z muzyką napisaną wiele lat temu, opowiadają ją po swojemu i w obu wypadkach odnoszą artystyczny sukces.

Album „Kuba Stankiewicz – The Music of Victor Young" ( premiera - 17 listopada ) przypomina nie tylko znane wszystkim standardy muzyki filmowej i jazzowej tego kompozytora, laureata Oscara (oraz 22 nominacji do tej nagrody), lecz także jego polską historię, o której świat rzadko dziś pamięta. Na płycie znalazły się instrumentalne aranżacje słynnych pioesenek Younga, takich jak: „Love Letters", „Stella By Starlight" czy „It's Christmas Time Again", a także przepiękne Preludium Romana Statkowskiego – polskiego kompozytora, który był nauczycielem Younga w warszawskim konserwatorium.
    
„Jeździec znikąd", „Johnny Guitar", „Komu bije dzwon", „W 80 dni dookoła świata", „Podróże Guliwera"... Brzmi znajomo? To właśnie muzyka Victora Younga budowała nastrój tych niezapomnianych filmów. Vicotra Younga, który, choć znany na całym świecie ze swojej amerykańskiej działalności, miał polskie korzenie, wychował się w Warszawie i tu odebrał znakomitą muzyczną edukację!
    
Wrocławski pianista Kuba Stankiewicz wraz z Peterem Erskinem i Darkiem Oleszkiewiczem ( też wrocławianinem z pochodzenia ) porywają słuchaczy w podróż dosłownie dookoła świata. Wyjątkowych nagrań dokonano latem tego roku w Tritone Studio w Los Angeles. Całość dopełnia elegancka poligrafia opatrzona książeczką z osobistymi i bardzo ciekawymi komentarzami Kuby Stankiewicza i Adama Barucha oraz „białymi krukami" – zdjęciami pochodzącymi z archiwów siostrzenicy samego Victora Younga.
   
„Nagrana w klasycznym jazzowym trio, najwspanialszym kameralnym składzie, jakim dysponuje jazz, płyta z uczuciem ukazuje muzykę Younga, która przeważnie jest znana, ale zawiera także jego mniej popularne utwory, a także jedną piękną kompozycję Statkowskiego, zaaranżowaną przez Stankiewicza. W towarzystwie kontrabasisty Darka Oleszkiewicza i wybitnego amerykańskiego perkusisty, jakim jest Peter Erskine, Kuba Stankiewicz wykonuje muzykę Younga emocjonalnie i z pasją, ale także z wielkim szacunkiem" – Adam Baruch.„Nostalgia”, siódma solowa płyta Annie Lennox,  to  zbiór najbardziej znanych, pełnych namiętności, przebojów pochodzących z lat 30. i 40. spopularyzowanych przez takie gwiazdy jak Billie Holiday, Nina Simone, Jo Stafford i Louis Armstrong. Wybór utworów jest wynikiem wielogodzinnego studiowania starych nagrań ze zbioru Great American Songbook, szczególnie tych zakorzenionych w bluesie. „Ciekawiło mnie po prostu jak mój głos sprawdzi się w takim repertuarze. To było pewnego rodzaju wyzwanie. Wybrałam utwory, następnie zaprzyjaźniłam się z nimi i muszę przyznać, że praca nad tym materiałem sprawiła mi wiele radości” - mówi artystka. Wśród piosenek, po które postanowiła sięgnąć m. in „Georgia On My Mind”, Strange Fruit”, „I Cover The Waterfront” czy „Summertime”.

Tagi:
REKLAMA