Polska - Szwajcaria na remis

Michał Hamburger | Utworzono: 19.11.2014, 08:19

W porównaniu z wyjściowym składem biało-czerwonych w piątkowym spotkaniu eliminacji Euro 2014 z Gruzją w Tbilisi (4:0) było siedmiu nowych piłkarzy: Piotr Zieliński, Artur Boruc, Paweł Olkowski, Thiago Cionek, Michał Kucharczyk, Tomasz Jodłowiec i Maciej Rybus.

Polska: 12-Artur Boruc; 17-Paweł Olkowski, 2-Thiago Cionek, 15-Kamil Glik, 3-Artur Jędrzejczyk; 23-Michał Kucharczyk, 8-Grzegorz Krychowiak, 6-Tomasz Jodłowiec, 19-Piotr Zieliński, 13-Maciej Rybus; 9-Robert Lewandowski.

Szwajcaria: 21-Roman Buerki; 6-Michael Lang, 22-Fabian Schar, 5-Steve Von Bergen, 3-Jacques Moubandje; 16-Gelson Fernandes, 8-Gokhan Inler, 17-Pajtim Kasami, 23-Xherdan Shaqiri, 14-Valentin Stocker; 19-Josip Drmic.

Biało-czerwoni rozpoczęli z dużym impetem. Tomasz Jodłowiec zagrał do Piotra Zielińskiego. Jego strzał jednak nie trafił do bramki. Piłkę jeszcze próbował skierować do siatki Michał Kucharczyk, ale też bez efektu. Pierwsza groźna akcja gości przyniosła im powodzenie. Xherdan Shaqiri idealnie uruchomił Josipa Drmicia, który wygrał w 4. minucie sytuację sam na sam z Arturem Borucem. 0:1.

W 10. minucie Szwajcarzy ponownie groźni. Znów akcja Shaqiriego z Drmiciem. Tym razem ten drugi się pomylił. 13. minuta mogła być bardzo pechowa dla naszej reprezentacji. Błąd Grzegorza Krychowiaka na drugiego gola zamienić powinien Shaqiri. Boruc jednak uratował drużynę. W rewanżu atak Polaków. Po kilku szybkich podaniach mocno uderzył Robert Lewandowski. Roman Buerki popisał się doskonałą interwencją.

Rywale tuż przed upływem drugiego kwadransa znów szarżowali na naszą bramkę. Z lewego skrzydła bardzo groźnie dośrodkował Francois Moubandje. W 33. minucie Michał Kucharczyk wrzucił piłkę na 10 metr. Lewandowskiego uprzedził Buerki. 7 minut później znów szansa na wyrównanie. Robert Lewandowski i Maciej Rybus nie sięgnęli piłki po zagraniu Artura Jędrzejczyka. Ostatni akcent pierwszej połowy wydawało się, że będzie należeć do Artura Boruca. Bramkarz trzy razy ratował naszą drużynę od straty gola. Jego świątynię próbowali zdobyć Shaqiri i Drmic. Tuż przed gwizdkiem na przerwę nasza drużyna zdołała doprowadzić do wyrównania. Artur Jędrzejczyk zachował się najlepiej w polu karny po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Po 45. minutach we Wrocławiu remis 1:1.

W przerwie trener Adam Nawałka zdecydował się m.in. na wpuszczenie na boisko Arkadiusza Milika. Już w pierwszej akcji mógł się wpisać na listę strzelców. Szwajcarzy jednak zablokowali jego strzał. Chwilę później doskonale po uderzeniu Roberta Lewandowskiego spisał się Roman Buerki. W 60. minucie dużo szczęścia pod polską bramką. Nie zawiódł nasz rezerwowy golkiper Łukasz Fabiański. 60 sekund później bohaterem Milik. Młody napastnik Ajaksu Amsterdam kapitanie uderzył z rzutu wolnego podyktowanego za faul na Robercie Lewandowskim. Polska - Szwajcaria 2:1.

W 63. minucie ważna zmiana dla wrocławskich kibiców. Lewandowskiego na boisku zastępuje pomocnik Śląska Sebastian Mila. Szybko melduje się w meczowym protokole. Otrzymał żółtą kartę. W 77. minucie Maciej Rybus wbiegł w pole karne i trafił w słupek. 180 sekund później szansa na wyrównanie dla Szwajcarii. Rzut wolny z 30 metrów egzekwował Fabian Schaer. Łukasz Fabiański dobrze interweniował. Od 83. minuty Polacy grali w osłabieniu. Za faul taktyczny drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartkę otrzymał Michał Żyro. Rywale wykorzystali grę w przewadze. W 87. minucie do wyrównania doprowadził Fabian Frei. Asystował Haris Seferović. Goście mieli jeszcze szansę na zwycięskiego gola, ale zmarnowali okazję w doliczonym czasie gry.

Polska - Szwajcaria 2:2 (1:1).

Bramki: dla Polski - Artur Jędrzejczyk (45+1-głową), Arkadiusz Milik (61-wolny); dla Szwajcarii - Josip Drmic (4), Fabian Frei (87).

Żółte kartki: Polska - Tomasz Jodłowiec, Michał Żyro, Sebastian Mila, Łukasz Broź - Roman Buerki, Marco Schoenbaechler.

Czerwona kartka: Michał Żyro (Polska; 83. minuta, za drugą żółtą).

Sędzia: Kristinn Jakobsson (Islandia). Widzów 40 133.

Polska: Artur Boruc (46-Łukasz Fabiański); Paweł Olkowski, Thiago Cionek, Kamil Glik, Artur Jędrzejczyk (52-Łukasz Broź); Michał Kucharczyk (53-Michał Żyro), Grzegorz Krychowiak (68-Łukasz Teodorczyk), Tomasz Jodłowiec, Piotr Zieliński (46-Arkadiusz Milik), Maciej Rybus; Robert Lewandowski (63-Sebastian Mila).

Szwajcaria: Roman Buerki; Michael Lang, Fabian Schaer, Steve Von Bergen, Jacques Moubandje; Gelson Fernandes (62-Fabian Frei), Gokhan Inler (46-Valon Behrami), Pajtim Kasami (68-Haris Seferovic), Xherdan Shaqiri, Valentin Stocker (62-Admir Mehmedi); Josip Drmic (77-Marco Schoenbaechler).