LEWIATAN w Strefie Kina (WIDEO)

Jan Pelczar | Utworzono: 12.11.2014, 08:53
A|A|A

Tego samego dnia, po premierowym pokazie w Kinie Nowe Horyzonty, dziennikarz Radia RAM Ian Pelczar poprowadzi dyskusję o "Lewiatanie" z Markiem Radziwonem - krytykiem teatralnym i byłym szefem Instytutu Polskiego w Moskwie. Seans rozpoczyna się o 19.30.

W Rosji "Lewiatan" nie został dopuszczony na ekrany, ze względu na krytykę kraju pod rządami Władimira Putina, został określony jako antyrosyjski. Głównym bohaterem jest u Zwiagincewa mężczyzna, który toczy nierówną walkę z merem miasteczka w północnej Rosji. Na szali kładzie między innymi młodą żonę i nastoletniego syna. "Lewiatan" będzie premierą tygodnia w Strefie Kina Radia RAM. Film zrecenzujemy, podobnie jak głośną premierę "Interstellar".



W programie także pierwsze wrażenia po obejrzeniu francuskiego hitu "Za jakie grzechy, dobry boże?", zaproszenie na specjalny pokaz "Obcego ciała" w reżyserii Krzysztofa Zanussiego, na którym obecny będzie autor. W Strefie Kina porozmawiamy również o kinowym powrocie Głupiego i Głupszego. Więcej o filmach w każdy czwartek między 14.00 a 17.00.

Kola mieszka z młodą żona Lilą i nastoletnim synem Romą w małym miasteczku nad morzem w północnej Rosji. Ma stary drewniany dom, położony nad zatoką, który odziedziczył po ojcu. Mer miasteczka Wadim Szelewiat, w którego gabinecie wisi na ścianie portret Władimira Putina, wygrał z Kolą sprawę sądową i zamierza wyrzucić go z domu. Na pomoc przybywa Dimitri – znajomy prawnik z Moskwy, który wie jak uratować majątek Koli. Rozpoczyna się walka o przetrwanie ze skorumpowaną strukturą władzy, która zaczyna być coraz bardziej agresywna.

Sytuacja się komplikuje, gdy prawnik okazuje się kochankiem Lili. Brutalna miasteczkowa klika zmusza go do wyjazdu, a rodzina Koli zostaje sam na sam z bezwzględnym, pożerającym wszystko Lewiatanem, którym okazuje się współczesna Rosja.

Lewiatan to czwarty, uznany za najlepszy i najbardziej odważny film fabularny w karierze Andrieja Zwiagincewa, znanego w Polsce z filmów "Elena", "Powrót", "Wygnanie". To współczesny filmowy dramat z elementami czarnej komedii. Ten ciekawy przykład metaforycznej satyry o współczesnej Rosji, pełnej głębokiej ironii jest współczesną wersja Księgi Hioba, nagrodzoną na festiwalu w Cannes w 2014 roku Nagrodą za Najlepszy Scenariusz. W filmie wykorzystano przepiękną muzykę Philipa Glassa z opery "Echnaton", która w doskonały sposób oddaje atmosferę filmu.

Wybrane nagrody i wyróżnienia:
2014 – Nagroda za Najlepszy Scenariusz MFF Cannes
2014 – T-Mobile Nowe Horyzonty
2014 – Festiwal Filmu i Sztuki Dwa Brzegi

REKLAMA