Zwycięstwo polskich matematyków

Monika Jaworska | Utworzono: 04.09.2014, 09:04
A|A|A

Fot. Radio RAM

Nasi reprezentanci zdobyli 11 medali, w tym 5 złotych. Tym samym poprawili własny wynik sprzed roku – ustanawiając kolejny rekord w historii startów w imprezie zwanej „mistrzostwami świata w matematyce”.  

Wśród medalistów jest dwóch wrocławian: Antoni Buraczewski - uczeń Szkoły Podstawowej nr 107, który w swojej kategorii wiekowej zdobył złoty medal oraz srebrny medalista Tomasz Skalski, student Politechniki Wrocławskiej.
Od wielu lat opiekunem polskiej reprezentacji oraz ojcem jej sukcesu jest doc. dr Janusz Górniak z Instytutu Matematyki i Informatyki Politechniki Wrocławskiej, który dziś w Radiu RAM opowiedział o tym, jak buduje się zespół zwycięzców:

Cz. 1Rewelacyjni polscy matematycy wręcz zdeklasowali rywali ze świata, m.in. z Niemiec, Włoch, Kanady, Francji czy Nigerii. Posłuchaj, jakie trofea (oprócz medali) przywieźli z Paryża:

Cz.2Oto przykładowe zadanie konkursowe:

Math – Asteroide mogłaby uderzyć w Ziemię w niebezpiecznym roku. Numer takiego roku ma cztery cyfry. Rok 2014 jest niebezpiecznym rokiem, ponieważ (20-14)+1=7=2+0+1+4.

Istotnie, aby ustalić taki rok:
- przecina się numer roku na dwie liczby dwucyfrowe;
- oblicza się ich różnicę (od liczby większej, na prawo lub tej na lewo, odejmuje się drugą, mniejszą liczbę;
- dodaje się liczbę 1;

Jeśli wynik jest równy sumie cyfr numeru roku, wtedy taki rok jest niebezpieczny; w przeciwnym razie nim nie jest.

Lata 2114, 2214 i 2314 są również latami niebezpiecznymi. Który rok będzie pierwszym następnym rokiem niebezpiecznym?


Tagi:
REKLAMA