Historyczny przelot balonem nad Wrocławiem (ZOBACZ)

Leszek Mordarski | Utworzono: 27.05.2014, 09:51 | Zmodyfikowano: 27.05.2014, 07:52
A|A|A

Epokowy, pierwszy w historii przelot nad miastem, który śledziło tysiące ludzi, uwiecznił okolicznościową grafiką Friedrich Gotlieb Endler. O przygotowaniach do startu i o samym locie przez wiele dni rozpisywała się o Schlesische Tageszeitung.

Późnym popołudniem Blanchard wystartował z placu przy Bramie Frydrycjańskiej, w pobliżu Ostrowa Tumskiego. Lądowanie nastąpiło we wsi Marcinowo koło Trzebnicy. Podczas lotu balon osiągnął wysokość około 1100 metrów.

Wrocławski przelot był jednym z wielu, jakie w całej Europie zorganizował Blanchard - wynalazca, zapalony lotnik i baloniarz. Cztery lata wcześniej dokonał głośnego przelotu nad kanałem La Manche. Dwa miesiące przed pokazem we Wrocławiu zaprezentował swój balon w Warszawie.

 

Pamiątkowa grafika uwieczniająca przelot Blancharda nad Frankfurtem; fot. Wikimedia Commons

Celem wszystkich tych przelotów była popularyzacja baloniarstwa, a także reklama "statków powietrznych". Po zdobyciu "starego kontynentu" Jean Pierre Blanchard wyruszył na podbój "nowego świata", organizując w roku 1793 pierwsze przeloty balonowe w Ameryce.

Blancharde zginął w 1809 roku wyniku obrażeń odniesionych w pierwszej w  historii, katastrofie lotniczej. Po ataku serca w czasie przelotu nad Hagą, spadł wraz ze swym balonem na ziemię. Zmarł kilka tygodni później. Popularyzująca loty balonem po jego śmierci żona Sophie, zginęła w podobnych okolicznościach, 10 lat później.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować