Kolor Szczepina, zapach Nadodrza

Radio RAM | Utworzono: 06.05.2014, 13:02 | Zmodyfikowano: 06.05.2014, 13:31
A|A|A

ul. Zachodnia (Lata 1970-1980)

Efekty można zobaczyć od środy, 7 maja, w Muzeum Współczesnym Wrocław.

Przygotowało ono wystawę pod tytułem „Było/Jest/Będzie. Projekty Społeczne”. W jej stworzenie zaangażowani byli uczniowie Studium Kształcenia Animatorów Kultury SKIBA oraz studenci Akademii Sztuk Pięknych i Politechniki Wrocławskiej.

- Pomysł zrodził się podczas zajęć z przedmiotu pod nazwą metody i techniki animacji społeczno-kulturalnej, który jest wykładany w studium animatorów kultury. Uznaliśmy, że ciekawie byłoby pobawić się w socjologów i wyjść między ludzi. Wybraliśmy Szczepin i Nadodrze. Interesowały nas historie mieszkańców związane z ich miejscem życia – mówi Bartek Lis, koordynator wystawy z Muzeum Współczesnego.Praca studentów w praktyce polegała m.in. na przeprowadzeniu licznych rozmów z mieszkańcami Szczepina i Nadodrza. Pytali o to, jak w danym miejscu się żyje, jak opisują oni otaczającą ich przestrzeń m.in. przy pomocy kolorów, dźwięków czy nawet zapachów.

- Interesowały nas także zwykłe historie mieszkańców, których doświadczają oni w miejscu, w którym żyją. Na wystawie, w części poświęconej Szczepinowi, będzie zainstalowana wielkoformatowa mapa osiedla. Są na niej naniesione opowieści mieszkańców osiedla. Zachęcamy kolejnych Szczepinian, by już w muzeum, mapę uzupełniali kolejnymi historiami. To często sprawy, które wydają się z pozoru drobne. Np. na boisku przy tej ulicy fajnie gra się w piłkę. To są małe rzeczy, które sprawiają, że stajemy się dla siebie bardziej bliscy, a przede wszystkim, mniej anonimowi – tłumaczy Lis.Jedna ze studenckich grup pracowała np. na tzw. Bulwarze Słonecznym na Nadodrzu. Sprawdzali, na ile mieszkańcy osiedla mogą i chcą brać odpowiedzialność za swoją najbliższą przestrzeń.

Bulwar jest obecnie remontowany i wkrótce ma zostać nadana mu ostateczna nazwa. Chcieliśmy się dowiedzieć, jakie są propozycje mieszkańców. Robiliśmy to np. podczas organizowanych dla lokalnej społeczności wymian przedmiotów i ubrań – opowiada Bartek Lis.

„Było/Jest/Będzie. Projekty Społeczne” będzie czynna od 7 do 17 maja na V piętrze Muzeum Współczesnego Wrocław.

REKLAMA

To może Cię zainteresować