Święto Uniwersytetu Ekonomicznego

Leszek Mordarski | Utworzono: 06.03.2014, 09:57
A|A|A

fot. archiwum radioram.pl

Obchody rozpocznie o 11 odsłonięcie tablic pamiątkowych i nadanie dwóm salom wykładowym imion wybitnych naukowców związanych z Uniwersytetem; profesora Bera Hausa i profesora Zdzisława Hellwiga. W południe Rektor i Senat Uczelni wręczą w budynku Centrum Kształcenia Ustawicznego statuetki Kryształowego Alumnusa trzem Absolwentom Uniwersytetu Ekonomicznego: Beacie Stoczyńskiej (ambasador w Nowej Zelandii), Piotrowi Mazurowi (wiceprezesowi Zarządu PKO Banku Polskiego) oraz profesorowi Jerzemu Kleerowi, za całokształt dokonań życiowych.

Kulminacyjnym momentem Święto Uniwersytetu będzie nadanie tytułu doktora honoris causa wybitnemu ekonomiście Profesorowi Lucjanowi T. Orłowskiemu – profesorowi ekonomii i finansów międzynarodowych, kierownikowi Katedry Ekonomii i Finansów w John F. Welch College of Business na Uniwersytecie Sacred Heart w Fairfield w stanie Connecticut, jednemu z architektów przemian ustrojowych i gospodarczych w Polsce.

Dzisiejszy Uniwersytet Ekonomiczny we Wrocławiu u zarania swych dziejów był szkołą prywatną. Co może dziwić jeśli weźmiemy pod uwagę, że jako taka, działała tuż po II wojnie światowej w czasie, gdy z własnością prywatną władza toczyła zażarte boje. Wyższa Szkoła Handlowa bo tak nazywała się na początku - powstała 10 grudnia 1947 roku z inicjatywy i jako własność Towarzystwa Popierania Nauk Ekonomiczno-Handlowych. Wykład inauguracyjny wygłosił, jej późniejszy rektor, profesor Wincenty Styś. Szkoła szybko zyskała wielka popularność. Kształciła handlowców, spółdzielców i ubezpieczycieli. W 1948 roku, już jako druga uczelnia pod względem wielkości na Ziemiach Zachodnich, miała prawie 3 tysiące studentów. WSH straciła swoją autonomię w 1950 roku - znacjonalizowana i przemianowana na Wyższą Szkołę Ekonomiczną. W roku 1974 w miejsce WSE powstała Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego. 6 maja 2008 roku decyzją Sejmu została Uniwersytetem Ekonomicznym, stając się obok Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Przyrodniczego, trzecią tego typu placówką we Wrocławiu.

REKLAMA

To może Cię zainteresować