Jeden z "najgorętszych" debiutów 2013

Wojciech Jakubowski | Utworzono: 05.08.2013, 23:30
A|A|A

To płyta tygodnia w Radiu RAM.

Wysoka temperatura, jaka towarzyszy albumowi, wynika nie tylko z faktu, że krążek miał swoja premierę w upalny czas, 26 lipca tego roku, ale również dlatego, że Aluna Francis i George Reid wzbudzają coraz większe zainteresowanie krytyki i słuchaczy - i to już od ponad roku.

Pierwsze sygnały świadczące o tym, że o muzykach będzie niebawem głośno, zaczęły do nas docierać pod koniec  2012 roku, kiedy to najpierw zostali nominowani w prestiżowym plebiscycie BBC Sound of 2013, a potem znaleźli się na tak zwanej krótkiej liście trzech wykonawców, którzy mają szansę na zwycięstwo. Ostatecznie zajęli drugie miejsce. W tym czasie mieli już na swoim koncie ciepło przyjęte utwory: "You Know You Like It" i"Your Drums, Your Love", które zadebiutowało na 50 miejscu UK Singles Chart.

Kolejny, jeszcze większy sukces, przyniosła im współpraca z formacją Disclosure. Wspólnie nagrana kompozycja "White Noise" dotarła do drugiego miejsca UK Singles Chart. Niebawem muzycy ogłosili, że latem tego roku ukaże się ich debiutanckie "Body Music". Jednocześnie "po drodze", podczas występów radiowych, telewizyjnych czy też festiwalowych, prezentowali kolejne kompozycje z mającego nadejść niebawem albumu, co umiejętnie nakręcało spiralę niecierpliwego oczekiwania.

I tak oto trafia do naszych rąk krążek z 14 kompozycjami, którego ewidentną ozdobą jest cukierkowy, pełen emocji głos Aluny. Artystka nie ukrywa, że spory wpływ na to w jaki sposób operuje wokalem miały takie artyski jak: PJ Harvey, CocoRosie i Fever Ray, których dokonania są dla Aluny nieocenioną inspiracją. Z kolei George odpowiada za ostateczny kształt wydawnictwa, bowiem to on całość, w sposób wyśmienity, wyprodukował.

W ten sposób otrzymujemy mieszankę elektronicznych brzmień, czasami mocno zbeatowanych, o popowym zabarwieniu - a to wszystko z domieszką R&B.

Warto sięgnąć po ten krążek, chociażby po to by sprawdzić jak radzi sobie kolejna muzyczna rewelacja z Wysp Brytyjskich, będąca jednocześnie ich wielką, tegoroczną nadzieją. I kto wie, być może to sprawdzenie zatrzyma na dłużej przy muzyce duetu tych, którzy wcześniej o nich nie słyszeli. Bowiem o atencję tych, którzy od początku z wypiekami na twarzy śledzą ich karierę, raczej się nie martwię.
     
AlunaGeorge "Body Music"

1. Outlines    
2. You Know You Like It    
3. Attracting Flies    
4. Your Drums, Your Love    
5. Kaleidoscope Love    
6. Bad Idea    
7. Diver    
8. Lost & Found    
9. Best Be Believing    
10. Superstar    
11. Just A Touch    
12. Body Music    
13. Friends To Lovers    
14. This Is How We Do It (Bonus Track)    

REKLAMA