Strefa Stylu RAM

Krzysztof Janoś | Utworzono: 24.05.2011, 11:01 | Zmodyfikowano: 27.05.2011, 11:58
A|A|A

Fot. Lzur/Wikipedia

W rocznicę utworzenia pierwszego parku narodowego w Europie, obchodzony jest Europejski Dzień Parków  Narodowych. Tym najstarszym europejskim parkiem narodowym jest szwedzki park narodowy Sarek utworzony 24  maja 1909 r. Obecnie na naszym  kontynencie jest ich ponad 250.

Warto zobaczyć w Chorwacji coś więcej niż tylko plaże i rybki pod wodą ...tam to są parki  naprawdę  wyjątkowo piękne jak ten na wyspach Briońskich grupie kilkunastu małych wysp położonych na chorwackiej części  północnego Adriatyku. Dość powiedzieć że wyspy  należały od XIV wieku do Republiki Weneckiej następnie dostały się we  władanie Austrii, po zakończeniu I wojny światowej należały do Włoch i dopiero od 1947  Wyspy Briońskie stały się  częścią Jugosławii, której to  komunistyczny przywódca Josip Broz Tito przekształcił wyspy w swoją letnią rezydencję. Jeżeli więc chodzi o zróżnicowanie zabudowy i różne style architektoniczne to nie możecie być zawiedzeni.   

Nie tak znowu daleko mamy też do  Czeskiej  Szwajcarii położonej w północnych Czechach  na Wyżynie Dieczyńskiej. Już sama nazwa wskazuje że będzie pięknie i rzeczywiście,  teren  uformowany z piaskowca, urozmaicony jest  formacjami bazaltowymi. Mnóstwo tu widowiskowych skałek są i bramy, pionowe ściany, baszty, iglice, wąwozy, szczeliny, parowy, i wąskie tarasy  skalne a symbolem Czeskiej Szwajcarii jest największa w Europie  naturalna skalna brama - Brama Pravčicka.

Odwiedzimy też dziś Yellowstone wprawdzie to nie Europa ale park nad parkami  jest pierwszym i najstarszym parkiem narodowym na świecie. Na terenie parku znajdują się słynne gejzery, gorące źródła, wulkany  błotne, fumarole i wodospady. Spotkasz tu takich przyjaciół jak  niedźwiedź brunatny, niedźwiedź czarny, puma, wilk szary czy kojot.  
 

REKLAMA