Strefa Stylu RAM – sztuka jogi

Monika Jaworska | Utworzono: 19.11.2010, 09:34 | Zmodyfikowano: 21.11.2010, 08:53
A|A|A

Fot. YT

Wbrew pozorom joga nie jest zestawem nieskomplikowanych ćwiczeń relaksacyjnych. Jest to system łączący ćwiczenia rozciągające i oczyszczające ciało oraz medytację. W większości układów (asanów) w jodze trzeba wykazać się ponadprzeciętną kondycją fizyczną. A to, co z pozoru wydaje się proste - kontrola swojego oddechu (pranajama) wymaga wiele cierpliwości, czasu, wytrwałości i wysiłku.

Joga wywodzi się z Indii, gdzie praktykowana jest w różnych odmianach od ponad czterech tysięcy lat. Sam termin joga ma wiele znaczeń, najistotniejsze z nich to zjednoczenie. Co tłumaczy się jako proces połączenia tego, co fizyczne, psychiczne i duchowe na możliwie najwyższym poziomie. Wtedy możemy w pełni wykorzystywać własny potencjał, dążyć do rozwoju, przekraczać granice własnych możliwości. Joga jest systemem samodoskonalenia, samodyscypliny, a praca nad naszymi słabymi stronami ma nas prowadzić do rozwoju.

Ciekawe, że największe zainteresowanie joga wzbudza w uważanym za najbardziej konsumpcyjne społeczeństwie zachodnim. Okazuje się, że coraz wyraźniej dostrzegamy, że istnieje coś poza światem materialnym i fascynacja jogą wynika z tęsknoty człowieka za tym, co naprawdę istotne, niezbadane. Być może intuicyjnie wyczuwamy, że najważniejsze jest tak naprawdę poza nami i niewidoczne dla naszych zmysłów.

Tak fenomen jogi tłumaczą jej zwolennicy. Zwracając uwagę na to, że codziennej pogoni zatraciliśmy kontakt z sobą samym, zdolność do refleksji i kontroli, że nie umiemy się komunikować ze swoim ciałem. I któregoś dnia pomimo dobrej pracy, pęczniejącego konta w banku, pięknie urządzonego domu, zagranicznych wakacji zaczynamy czuć duchową i emocjonalną pustkę, uświadamiamy sobie, jak nijakie jest nasze życie. Nic więc dziwnego, że ludzie Zachodu coraz częściej zaczynają  szukać inspiracji w różnego rodzaju wschodnich filozofiach, religiach a nawet sektach.

Joga jednak nie jest sprzeczna z żadną religią, nie trzeba także spełniać żadnych specjalnych kryteriów, ćwiczenia są zróżnicowane dla osób o rożnych predyspozycjach fizycznych i psychicznych. Tak więc osobę nerwową joga wyciszy, spokojnej doda energii, pomoże zmniejszyć stres czy ból. Joga wzmaga nasz rozwój osobisty i duchowy, poprawia zdrowie i ogólne samopoczucie. Systematyczne ćwiczenia poprawiają odporność, nasze ciało staje się odprężone i dotlenione, a my czujemy się młodziej i optymistycznej patrzymy na świat. Głębsza praktyka tego systemu natomiast z pewnością nauczy nas asertywności i samodyscypliny, a także równowagi i opanowania.

Co prawda łatwiej jest wypocić się na siłowni, wyrzucić z siebie całą agresję, stres niż poświęcić czas na  skupienie, doskonalenie własnego ciała i umysłu, ale warto podjąć wyzwanie, jakie rzuca nam joga i wsłuchać się w siebie, a rezultaty nie każą na siebie długo czekać…
Dziś w Strefie Stylu RAM po godz. 18. zapraszamy na spotkanie z nauczycielem jogi.

*Elizabeth Gilbert z książki „Jedz, módl się, kochaj czyli jak pewna kobieta wybrała się do Italii, Indii i Indonezji w poszukiwaniu wszystkiego”

REKLAMA