Wygrywaj bilety z www.radioram.pl!

Radio RAM | Utworzono: 11.12.2009, 09:23 | Zmodyfikowano: 11.12.2009, 16:08
A|A|A

CENTRUM KULTURY AGORA - Freestylez kolęda – Fpat Wypat, Chonabibe Soundsystem, Bzzt Sound System - 12 grudnia - godz. 20.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM,Freestylez kolęda , swoje imię i nazwisko.

Beatbox czyli sztuka tworzenia dźwięków za pomocą narządów mowy - do niedawna rozpoznawalna jedynie wśród wąskich środowisk, ostatnio wychodzi ze swojej „niszowej” półki i staje się bardzo popularna m.in. wśród młodzieży. Choć spotyka się opinie, że w Polsce nikt nie traktuje beatboxu i beatboxerów poważnie, beatbox staje się pełnoprawną dziedziną muzyki. Osób, próbujących wykonywać tę skomplikowaną technikę śpiewu jest wiele, jednak prawdziwych specjalistów można policzyć na palcach. Mistrzostwo wymaga ogromu pracy, podzielnej uwagi i żmudnych ćwiczeń. Mała próbka: spróbujmy nucić melodię przez nos w trakcie, gdy usta tworzą warstwę bębnów… Ale nic straconego. Jest okazja, by wyjść spod prysznica i dać posłuchać się innym, przy okazji podciągając warsztat. Centrum Kultury AGORA zaprasza 12 grudnia, w godz. godz. 14.00-17.00, na warsztaty wokalne (dla osób powyżej 14 lat), skupione wokół tematyki śpiewów gardłowych oraz human beatboxu, prowadzone przez czołowych polskich beatboxerów - ZGASA (jedyny Dwukrotny Mistrz Polski w Beatboxie) i BOBKA (Wicemistrz Polski w Beatboxie). Podczas trzech godzin uczestnicy będą mieli okazję nie tylko poćwiczyć swój wokal, ale i spotkać ludzi z podobną zajawką. Prowadzący zdradzą swoje inspiracje i motywacje, opowiedzą o początkach własnej drogi muzycznej związanej z tym wyjątkowym rodzajem twórczości, a ostatecznie zaprezentują swoje umiejętności beatboxowe, jak i pedagogiczne, zamieniając się w „panów od muzyki…” Tematyka warsztatów będzie nietypowa - uczestnicy popracują nad interpretacją kolędy w stylu beatbox, a końcowy efekt usłyszymy o godz. 20.00, podczas koncertu najlepszych polskich składów:

Fpat Wypat (Zgas, Bobek, Trolu, Biko1) Kolektyw złożony z samych gwiazd rodzimej sceny beatboxu, który słynie z energicznych i zaskakujących występów. Mistrzowie Polski w human beatboxie, do tworzenia muzyki używają tylko i wyłącznie ludzkich ust.

Chonabibe Soundsystem (Zgas, Jah Deck, Fat Matthew) uważani za jeden z najbardziej spektakularnych projektów muzycznych ostatnich lat. Sami o sobie mówią: „Jesteśmy dj’em w trzech osobach, zrodzonym z trzech różnych inspiracji. Szokującą mieszanką pozytywnych brzmień i bywa, że mocnych uderzeń.”

Bzzzt Sound System (Emilia, Bartez, Minix, Sot, Esko, Majkel) cały repertuar BzzzT oparty jest o human beatbox. Aktualnie o ile zespołu stanowią trzej beatboxerzy odpowiedzialni za muzykę i trójka wokalistów. Dysponująca pięknym głosem Emilia, a także dwóch freestylujących i ra pujących MC’s. Imprezę poprowadzi ZGAS Mistrz w beatboxowym fachu, człowiek bezgranicznie zakochany w swej profesji. Jeden z niewielu zawodowych beatboxerów - przynajmniej z tytułu. Zwycięzca większości polskich bitew beatboxowych. Całemu wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa podsumowująca pięć lat działań w ramach projektu Graffiti Non Stop we Wrocławiu. Obejrzeć będzie można kolekcję płócien tworzonych przez młodych adeptów sztuki ulicznej w trakcie poprzednich edycji GNS, rozbudowaną przez artystów zaproszonych do udziału w tegorocznym projekcie Hala Produkcyjna, który odbywał się we wrześniu w CK AGORA.

Bilet: 20 zł (dla uczestników warsztatów : 10 zł)

 

**********************************************************

JAZZ KLUB RURA - Optimystic - 11 grudnia - godz. 20.30. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Optimystic, swoje imię i nazwisko.

Wrocławska scena wzbogaciła się o kolejny dobry zespół. Optimystic grają funka, szykują debiutancką płytę i mają ochotę na więcej. Kilkanascie dni temu zagrali swój pierwszy koncert. Tuż przed występem zapowiadali efektowne show, pełne muzyki i efektownej pirotechniki. Nie kłamali – ten, komu udało się dostać do wrocławskiego klubu Alibi, nie powinien mieć co do tego żadnych wątpliwości. Zagrali na pełnych obrotach, na pełnych obrotach bawiła się też licznie zgromadzona publiczność. owstali w lipcu ubieglego roku. Skład Optimystic stopniowo się rozrastał, by w końcu urosnąć do pokaznych rozmiarów orkiestry. Liderem grupy jest Radosław Bąk, który wspólnie z wokalistką Bogna Jurewicz napisał materiał, jaki już niedługo będziemy mogli usłyszeć na pierwszym albumie. Na krażku znajdzie się dwanaście mocno bujających utworów o funkowych i soulowych brzmieniach. W rozmowie z Kulturaonline.pl Radek i Bogna opowiadają o zapowiadanym na wiosnę debiucie i swoim optymistycznym podejściu do muzyki.

**********************************************************

JAZZ KLUB RURA - Tymon Tymański & The Transistors! + Bajzela - 12 grudnia - godz. 20.30. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM,Tymon Tymański , swoje imię i nazwisko.

Rita Baum jest wrocławskim pismem artystyczno-literackim, ukazującym się pod 1998 roku. Podczas eventów czasopisma pokazywane są np. "jej" torebki (wystawa projektantów mody) albo fotografie "jej" mieszkania. Część czytelników i widzów traktuje ten pomysł jako artystyczny żart, część zaś stawia na poważnie pytania: kim jest Rita? Działania takie są próbą burzenia opozycji: autentyczność fikcyjność, i budową postaci fantomatycznej. Rita Baum tym razem nas zaskoczyła, zaprosiła Tymona Tymańskiego & The Transistors!! Bajzela (support). Tymona chyba nie trzeba przedstawiać nikomu, natomiast BAJZEL to solowy projekt muzyka, który przy pomocy zapętlania sampli perkusyjnych, gitar granych oraz vocali śpiewanych przez niego na żywo tworzy muzykę do złudzenia brzmiącą jak kilkuosobowa formacja. Jego charyzmatyczne występy, przysporzyły mu już sporo fanów w całej Polsce. Bajzel to niespokojny, artystyczny duch i dlatego jego płyty są w pełni autorskie. Muzyk sam komponuje, pisze teksty, nagrywa wszystkie dźwięki a nawet projektuje okładki. Jego debiutancki album zatytułowany po prostu "Bajzel" został dobrze przyjęty przez krytykę i środowisko muzyczne.

**********************************************************

ODA FIRLEJ - Callisto + Forge of Clouds - 12 grudnia - godz. 20.00 - Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Callisto, swoje imię i nazwisko.

Asymmetry Festival poleca kolejne wydarzenie. Tym razem będziemy gościć fińską grupę CALLISTO. Razem z nimi na scenie zaprezentuje się Forge of Clouds - laureat konkursu Neuro Music 2009. Callisto to post-metalowy zespół założony w 2001 w Turku w Finlandii. Ich pierwszy album pozostawał pod dużym wpływem takich gatunków jak post hard-core czy metal core’a. Potem muzyka Finów ewoluowała w stronę doom i sludge metalu. Kolejne nagrania to dalsze poszukiwania własnego stylu grupy. Dziś ich muzyka stała się bardziej progresywna zmierzając w kierunku post rocka. Najnowszy album „Providence” wydany w 2009, zaskoczył fanów grupy. W kompozycjach pojawiły się czyste wokale jak również dość zaskakujące instrumentarium - saksofon, wiolonczela, flet i rożek angielski. Piosenki na albumie „Providence” są zbudowane na warstwowych melodiach, w które zespół wplata dźwięki charakterystyczne dla muzyki rockowej z lat ’70, jak również jazzowe patenty. Całość łączą krzykliwe ale też melodyjne wokalizy. Muzyka Callisto z pewnością przypadnie do gustu fanom Cult of Luna, Rosseta, Mouth of the Architect czy Isis, ale też zwolennikom brzmienia: Opeth, Porcupine Tree, Amplifier, Riverside, a nawet King Crimson.

Skład: Jani Ala-Hukkala - wokal; Ariel Björklund - perkusja; Johannes Nygård - gitara; Jani Rättyä - perkusja w czasie koncertów; Juho Niemelä - bass ; Markus Myllykangas - gitara, dodatkowe wokale; Arto Karvonen - klawisze.

www.callistochaos.com

www.myspace.com/callistochaos

FORGE OF CLOUDS - powstało w 2008 roku w Sosnowcu. Piotr Filipczak, Kuba Hanusa i Maciek Śmigrodzki rozpoczęli wspólne próby z potrzeby grania muzyki naładowanej szeroko pojętymi negatywnymi emocjami. Założenia były proste: stworzyć dźwiękową atmosferę pesymizmu bez decydowania się na jakąkolwiek stylistyczną szufladkę. Próba czasu pokazała, że powstające utwory zaczęły nawiązywać do twórczości takich grup jak Neurosis czy Mastodon, pozostając jednak w rejonach prostego, gitarowego grania. Przełomem okazało się dołączenie do zespołu Wojtka Lichoty, który jako drugi gitarzysta w składzie dodał muzyce Forge of Clouds więcej energii, przestrzeni, oraz emocji. Zespół zaczął być rozpoznawalny ze względu na pojawiające się charakterystyczne brzmienie, oraz na obecność trzech różnych głosów wokalnych. Kluczem do muzyki Forge of Clouds stało się traktowanie wszystkich instrumentów równorzędnie, oraz łączenie ze sobą skrajnych środków wyrazu w całość, która pozostawia w słuchaczach silne, często skrajnie różne emocje. Grupa zdobywa obecnie coraz większą popularność, a pod koniec roku 2009 zostaną ukończone prace nad jej debiutanckim albumem.

bilety: 40/50 pln (do kupienia: www.eventim.pl | www.ticketpro.pl oraz przed koncertem)

**********************************************************

KLUB STREFA WZ - Marika (koncert pod patronatem radia RAM) - 13 grudnia - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM, Marika, swoje imię i nazwisko.

Marta Kosakowska, urodzona 14 grudnia 1980 w Białymstoku, wychowana w Łomży polska wokalistka, lady MC tworząca muzykę na pograniczu reggae, funku i soulu. Karierę rozpoczęła w 2002 r. z soundsystemem Bass Medium Trinity, który wydał bardzo dobrze przyjętą płytę 'Mówisz i masz' w 2004 r. Zagrała kilkaset koncertów w klubach w całej Polsce i poza jej granicami (Francja, Wlk. Brytania, Irlandia). Ma na koncie również występy estradowe: Opera Leśna w Sopocie (TOPtrendy 2006) i główna scena Coke Live Music Festiwal (2008). Jej występy poprzedzały polskie koncerty gwiazd takich jak Macy Gray, Gentleman, Panjabi Hit Squad, Sean Paul, Missy Elliott. W 2006 r. wzięła udział w projekcie 'Polski ogień' (Germaican Records, Tam Tam Records). Na albumie - będącym efektem polsko-niemieckiej współpracy muzycznej znalazły się jej dwie piosenki: "Siła ognia"oraz "What's Your Flava?". Latem 2007 roku ukazał się pierwszy singiel zwiastujący wydanie długogrającej płyty Mariki. Utwór "Moje serce"- owoc pracy z duetem producenckim Juniorbwoy stał się hitem (ok 2 mln odsłon na YouTube). 22 sierpnia 2008 r. na sklepowe półki trafił solowy album Mariki - 'Plenty' wydany nakładem Pomaton EMI. Płyta ta to gorąca fuzja różnych gatunków muzyki miejskiej od nu-jazzu i neosoulu po reggae, d'n'bass i funk. Album został dobrze przyjęty przez publiczność i krytyków i otrzymał nominację do prestiżowej nagrody przyznawanej prze Akademię Fonograficzną: Fryderyki 2009 a Marika została również nominowana w kategorii ‘Nowa Twarz Fonografii’ i 'Debiut roku' Superjedynki 2009.

Wydaniu płyty towarzyszą niezwykle żywiołowe i bogate brzmieniowo koncerty Mariki z Ruff Radics. Zespół, z którym Marika koncertuje od 2005 roku to dziewięciu muzyków: siedmiu instrumentalistów współpracujących między innymi z formacjami Vavamuffin, Muzykoterapią, Kasią Nosowską, Anią Dąbrowską czy El-Dupą to: Mothashipp (instrumenty klawiszowe), Daddy Raffi (gitara), Jahcob Junior (perkusja), Emili Jones (bas) i Bartosz Krajewski "Czikita" (congi, perkusjonalia).Sekcją dęta to Dominik Trębski (trąbka) i Amiran Chyb (saksofon altowy). Drugi i trzeci wokal w zespole to Maluta, znana ze współpracy z legendarnym warszawskim zespołem Transmisja oraz Kasia Stashka.

**********************************************************

HALA STULECIA - Janusz Radek – Dziwny jest ten świat - opowieść Niemenem - 12 grudnia - godz. 19.00. Jeśli chcesz zdobyć podwójne zaproszenie wyślij sms-a pod numer 71160 w treści wpisz: RAM,Janusz Radek, swoje imię i nazwisko.

Idealną i komfortową sytuacją dla każdego artysty jest porozumiewanie się z publicznością językiem w pełni zrozumiałym, powszechnie znanym oraz formą i środkami, które posiadają znamiona artystyczne. Nie trzeba wtedy naginać się do panującej mody lub aktualnych trendów, które zazwyczaj są wątpliwe artystycznie i koniunkturalne.

"Dziwny Ten Świat - opowieść Niemenem" - to piosenkami opowiedziana historia naszej wspólnej, niezależnej wrażliwości. To znakomite utwory, które dzięki swojej różnorodności stylistycznej zawierają prawie całą historię polskiej muzyki rozrywkowej. Jednocześnie sposób narracji między piosenkami oraz zestawienie tematyczne związane jest ściśle z kolejnymi etapami fascynacji Czesława Niemena muzyką, ale również z tym wszystkim, co kreowało upodobania Polaków w sferze słuchania piosenek.

"Dziwny Ten Świat - opowieść Niemenem" - to historia o wspólnej zabawie i o miłości wyrażonej w sposób subtelny. To zarazem historia o postrzeganiu świata i o interesowaniu się czymś więcej niż tylko sobą, o czerpaniu radości z bycia wśród ludzi… W zamierzeniu jest to wreszcie propozycja będąca kontrą dla otaczającego nas prostactwa estradowego, lansowanego w mediach, które wynika z przekonania o niskim poziomie słuchacza lub widza. Nasza publiczność ma być przekonana o tym, że uczestniczy w wyjątkowym spotkaniu. Słuchacze wiedzą po co przychodzą, znają repertuar, mimo, że nie był słyszany od wielu lat. Często mówimy, że w życiu wszystko ma swój czas. Tak jest i z piosenką. Bywa ona wyjątkowa, gdy jej przesłanie, jej styl czy melodia znajdą podatny grunt w duszach odbiorców. Może być wiązana ze wzrastaniem pokolenia, z ideałami lub choćby tylko z modą.

Program "Dziwny Ten Świat - opowieść Niemenem" to takie właśnie piosenki - powiązane ze sobą logiczną dramaturgią. Zaskakuje on odbiorcę nową interpretacją a jednocześnie przywołuje w pamięci najwspanialsze przeżycia związane z polską piosenką i z najpiękniejszym, jak dzisiaj się wydaje, okresem polskiej rozrywki. Zapowiadana forma "show" z renomowanym solistą i orkiestrą jest gwarancją rzetelnej rozrywki dla wszystkich.

Janusz Radek - dlaczego w tym repertuarze? Piosenka to bardzo trudna forma muzyczna, przeważnie ma zadanie użytkowe, co powoduje, że większość piosenek to zwykła radiowa papka. Pojawiają się również utwory, które mniej lub bardziej udanie stanowią awangardę gatunku (są zazwyczaj niszowe), czas jednak niemiłosiernie je weryfikuje i pozostawia nieliczne kompozycje naprawdę ponadczasowe. Przechodzą one wtedy do historii jako kultowe.

Janusz Radek - jest artystą, który nader chętnie mierzy się z klasyką polskiej rozrywki. W repertuarze ma już przecież piosenki, które śpiewała Ewa Demarczyk. Piosenki Niemena, to równie karkołomne wyzwania. Zarówno ze względu na ich trudność wokalną, jak i z powodu aury, która otacza ich autora. Zamiarem Radka nie jest jednak chęć zmierzenia się z tym wielkim Artystą. Jeśli ktoś liczy na to, będzie zawiedziony.

Janusz Radek zmierzy się jedynie z kultowymi piosenkami, które do polskiego panteonu sławy wprowadził Czesław Niemen. Sam Janusz Radek tak mówi, o programie, który przygotowuje: "(…) tak mogę się określić i tyle o sobie powiedzieć, że składam piosenki w opowieść, którą interpretuję i tworzę historie, które w tej właśnie chwili mnie zajmują. Nie potrafię śpiewać piosenek słabych i nijakich , tak zresztą jestem postrzegany, co jest w pewnym sensie jest przekleństwem. Sam nagrywam autorskie piosenki, które nawiązują kompozycyjnie do wzorców z lat 60-tych i 70-tych, a jednocześnie kompiluję style co przy moich możliwościach wokalnych nabiera, mam nadzieję, innej nieco wartości. Zdecydowałem się na skonstruowanie programu "Dziwny Ten Świat - opowieść Niemenem" i zaśpiewanie piosenek z repertuaru Czesława Niemena, bo dostrzegam zbieżność w pojmowaniu sceny, piosenki, kreowaniu osobowości scenicznej z moimi założeniami artystycznymi. Chcę zwrócić uwagę publiczności na wartość nieprzemijalną w piosenkach, które są przebojowe a zarazem niebanalne. Zależy mi na tym choćby z racji własnej twórczości."

Dla kogo program "Dziwny Ten Świat - opowieść Niemenem"? Można powiedzieć, że dla wszystkich, ale to dzisiaj oznacza, że dla nikogo. By odpowiedzieć na to pytanie najprościej posłużyć się ponownie słowami Janusza Radka: "(...) okazjonalnie występuję z dużymi orkiestrami. Zdarzało mi się śpiewać podczas tych koncertów pojedyncze utwory Czesława Niemena. Odbiór przerastał każdorazowo moje najśmielsze oczekiwania. Ludzie chcą tego słuchać! Moje przypuszczenia wynikają tylko z własnej obserwacji, ale wierzę w mądrość publiczności, choć niestety z innego założenia wychodzą media.Wszyscy, niezależnie od poziomu intelektualnego i gustu, są niezadowoleni z okłamywania ich przez propozycję rozrywki, która ma zadziwiać brakiem talentu i umiejętności. Szczególnie jaskrawo widać to w polskiej piosence, która utraciła charakter i jakąkolwiek spontaniczność tworzenia, a stała się jedynie produkcją. Stare przeboje są dobre nie tylko dlatego, że są znane. Przyciąga ich uniwersalny charakter i doskonała kompozycja. Moim zdaniem dzisiaj występuje u nas ponadpokoleniowa tęsknota za dobrą piosenką. Może to zbyt śmiałe przypuszczenie, ale zbliżające się czasy nie napawają zbytnim optymizmem i szukać będziemy pewnych wartości i treści związanych ze światem za którym tęsknimy, a nic tak dobrze nie relaksuje, pociesza, czy tłumaczy jak dobra piosenka."

Nawet jeśli prezentowany program to nie klasyka muzyki w ogólnie przyjętym znaczeniu, to jednak jego odbiór przez słuchacza i widza jest inny, choćby z powodu uczestnictwa w przedstawieniu orkiestry symfonicznej, wykonującej te stare już piosenki w nowym opracowaniu. Publiczność nabiera zaufania, że muzyka przy udziale tak dużego aparatu wykonawczego będzie prawdziwa dzięki pełnemu brzmieniu, jego potędze i uzupełniającymi go walorami wizualnymi. Odpowiedź więc brzmi - dlatego piosenki z repertuaru Czesława Niemena, dlatego Janusz Radek wspomagany orkiestrą pod dyrekcją Tomasza Filipczaka, dlatego program "Dziwny Ten Świat - opowieść Niemenem" może stać się przebojem scenicznym i estradowym 2009 roku.

**********************************************************

Informujemy też, że w Klubokawiarni Mleczarnia wystąpi NOAM ROTEM ( Izrael) - 12 grudnia 2009 roku - godz. 18.00 - wstęp wolny.

NOAM ROTEM Noam Rotem jest jednym z najwyżej cenionych artystów rockowych w Izraelu. Już jego pierwsza solowa płyta "Hom Enoshi" [pol. „Ludzkie ciepło”] z 2004 roku zyskała uznanie wielu izraelskich krytyków. Jego drugi album „Ezra Baderech” [pol. „Pomoc jest w drodze”], który ukazał się w 2007 roku, został obsypany licznymi wyróżnieniami i zdobył miano najlepszego albumu roku w większości podsumowań muzycznych. Nominowany był także do nagrody w kategorii „album roku” podczas Israeli Music Awards 2007. Noam rozpoczął karierę muzyczną jako solista w nowatorskim zespole Ice 9, który wypuścił kilka hitowych numerów pod koniec lat dziewięćdziesiątych i grał jako support przed brytyjską kapelą Suede, kiedy ta występowała w Izraelu. Był także nominowany do dwóch nagród teatralnych za swoją rolę w sztuce Sary Kane „Miłość Fedry” oraz za muzykę, którą do tego przedstawienia skomponował.

www.noamrotem.co.il

www.myspace.com/noamrotem

REKLAMA