Nobel dla absolwenta polskiej uczelni!

Radio RAM, (IAR) | Utworzono: 15.10.2007, 13:49 | Zmodyfikowano: 15.10.2007, 16:02
A|A|A

Szczegółowy biogram Leonida Hurwicza można znaleźć w tekście prof. Juliusza Kotyńskiego na stronie Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie

Na Uniwersytecie Warszawskim Hurwicz kończył prawo. Dopiero później studiował ekonomię - w Anglii, Szwajcarii i USA, dokąd wyemigrował w 1940 r. 

Dziś Hurwicz jest Amerykaninem, podobnie jak pozostali tegoroczni laureaci - Erik Maskin i Roger Myerson. Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, trzej tegoroczni nobliści wspólnie stworzyli fundamenty mechanizmu teorii planowania, określanego po angielsku jako "mechanism design theory". W uzasadnieniu nagrody czytamy, że ów system pozwala ekonomistom "odróżnić sytuacje, w których rynki funkcjonują dobrze od tych, w których rynki funkcjonują źle". Szwedzka Akademia Nauk w Sztokholmie podkreśla, że ma to ogromne znaczenie - zarówno dla nauk ekonomicznych, jak i politycznych.

Nobel z ekonomii nie został ustanawiony przez twórcę tej nagrody, Alfreda Nobla. Jest przyznawany od 1968 r. przez Bank Szwedzki im. A. Nobla.

REKLAMA