Proces o hasło w Wikipedii: sąd powołuje biegłego informatyka

Radio RAM | Utworzono: 03.02.2008, 12:27 | Zmodyfikowano: 04.02.2008, 11:21
A|A|A

(Fot. Wikipedia)

O tym niezwykłym, precedensowym procesie pisaliśmy już w naszym raporcie specjalnym.

Arnold Buzdygan chce, by z hasła na jego temat zniknęło określenie "troll". Przedstawiciele Stowarzyszenia Wikimedia Polska ripostują, że wpisy zamieszczane są przez internautów - i to oni decydują czy dany artykuł usunąć.

Wrocławskiemu sądowi nie udało się doprowadzić do ugody w tej sprawie. Stąd decyzja, że wątpliwości ma rozwiać biegły informatyk.

Sędzia Bogusław Tocicki ujawnia Polskiemu Radiu Wrocław, że powstało już szereg pytań do specjalisty. Ma on m.in. ustalić, czy każdy ma możliwość edycji wpisów w Wikipedii, jaką pełnią one rolę i jakie są możliwości administratorów projektu - czy np. mogą usuwać artykuły ze strony. Biegły ma także sprawdzić czy oprogramowanie stosowanie przez Wikimedia pozwala na blokadę stron, czy była możliwość zablokowania artykułu o przedsiębiorcy i czy jest możliwe odzyskanie jego wcześniejszych wersji. No i najważniejsze – czy możliwa jest identyfikacja osób, które dokonały wpisów.

Sąd nie wyznaczył terminu w którym ma powstać opinia.

Wikipedia - największa na świecie niezależna encyklopedia internetowa - istnieje od 2001 r. Tworzą ją sami internauci wprowadzając hasła i modyfikując je.

Przeczytaj argumentację Arnolda Buzdygana.

REKLAMA

To może Cię zainteresować