Wrocław dokłada ponad 50 milionów złotych na oświatę

GN, Marcin Obłoza | Utworzono: 23.05.2019, 11:50 | Zmodyfikowano: 23.05.2019, 12:54
A|A|A

fot. archiwum radioram.pl

Nowa poprawka do bieżącego budżetu miasta zakłada dołożenie ponad 50 milionów złotych na edukację. Część środków została wygospodarowana w związku z wprowadzaniem w życie reformy edukacji. Prawie 9 milionów złotych zostanie przeznaczonych na dostosowanie szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powodu zwiększonej liczby uczniów. We wrześniu w liceach pojawi się podwójny rocznik. Kolejne 2 miliony złotych pochłonie doposażenie placówek w związku z nowymi przepisami.

– Zwiększamy nakłady na edukację, bo nie dostajemy wystarczająco wysokich kwot subwencji – mówi prezydent Jacek Sutryk:

Roman Kowalczyk, Dolnośląski Kurator Oświaty odpowiada, że prowadzenie szkół jest zadaniem gminy. Subwencja jest więc dla Wrocławia formą częściowego wsparcia:

Kurator dodaje, że ministerstwo od dwóch lat nalicza ponad 5-tysięczną subwencję na każde 6-letnie dziecko – niezależnie od tego, czy chodzi do zerówki w szkole podstawowej czy do przedszkola.

– Suma rządowych subwencji jest stanowczo za mała, to tylko część wydatków miasta na edukację – twierdzi Jarosław Delewski, dyrektor Departamentu Edukacji:

Obecnie subwencje stanowią ponad 50% kwoty przeznaczanej rocznie na wrocławską oświatę. Kurator dodaje również, że miasto może aplikować do rezerw budżetu oraz dodatkowych programów, takich jak Aktywna Tablica.

REKLAMA

To może Cię zainteresować