Festiwal Krzyżowa-Music na półmetku!

Radio RAM na podstawie materiałów wydawcy | Utworzono: 20.08.2018, 12:14 | Zmodyfikowano: 20.08.2018, 12:14
A|A|A


 Po raz czwarty wielu znanych muzyków z całego świata spotka się z wybraną grupą młodych talentów, aby wspólnie mieszkać w Krzyżowej, tworzyć muzykę i prezentować ją na licznych koncertach.
 Ponad 40 utworów muzyki kameralnej można znaleźć w tegorocznym planie prób. Utwory  zostały wybrane albo przez muzyków w celu poznania nowego utworu, konfrontacji z nim lub nadania nowego charakteru albo dany utwór został wybrany przez Dyrektor Artystyczną -  wybitną skrzypaczkę, Viviane Hagner ze względów tematycznych. Na intensywnych warsztatach zostają opracowane pogłębione interpretacje każdego z nich. W każdej z formacji muzyki kameralnej bierze udział conajmniej jedna doświadczona osobowość muzyczna nazywana przez nas Seniorem lub Mentorem. Pod koniec warsztatów linia artystyczna decyduje o tym, czy dany utwór zostanie wykonany podczas koncertu. Doświadczenia pokazują, że tylko około ¾ z przećwiczonych utworów jest finalnie prezentowana szerszej publiczności. Zaś inne z nich wykonywane są tylko w gronie kameralnym podczas warsztatów. Goście z zewnątrz mogą obserwować ten proces, biorąc udział w otwartych próbach.

Naszmy gościem dokładnie w połowie Festiwalu była Aleksandra Królak-Wąsowicz,pełnomocnik Zarządu Fundacji Krzyżowadla porozumienia europejskiego, koordynatorka festiwalu Krzyżowa-Music z ramienia Fundacji.

fot.Piotr Bartyś

Zaczęliśmy od genezy festiwalu:

fot.materiały organizatora

Co przyniosły pierwsze dni festiwalu?

A co jeszcze przed nami?

Rozmawiał Piotr Bartyś.

REKLAMA

To może Cię zainteresować