Pamiętajcie o wodzie!

mat. prasowe | Utworzono: 25.07.2017, 16:50 | Zmodyfikowano: 25.07.2017, 16:50
A|A|A

Woda uczestniczy we wszystkich procesach zachodzących w naszym organizmie i jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Z uwagi na to powinniśmy sięgać po nią przynajmniej kilka razy dziennie. Jest to wyjątkowo ważne w okresie letnich upałów, podczas których znacznie wzrasta ryzyko odwodnienia. Woda odpowiada za regulację temperatury ciała i przyjmuje się, że w gorące dni dorosły człowiek powinien wypijać jej od 2 do 3 litrów dziennie.

Niegazowana woda mineralna jest najlepszym sposobem na ugaszenie pragnienia, schłodzenie się i niedopuszczenie do zasłabnięcia. W czasie upałów warto zadbać o tych, którym może jej brakować. Pamiętajmy szczególnie o seniorach, u których wraz z wiekiem słabnie poczucie pragnienia. Jeżeli w naszym otoczeniu są osoby starsze, upewnijmy się czy mają one dostęp do świeżej wody. Ważnym gestem z naszej strony będzie również odciążenie ich w codziennych obowiązkach.

W okresie letnim występują również inne zagrożenia związane z upałem. Temperatura w samochodzie wzrasta bardzo szybko. Nie wolno nawet na chwilę zostawiać w aucie dzieci oraz zwierząt. Należy także pilnować, aby nie przebywały one zbyt długo w miejscach, które są mocno nasłonecznione.

We Wrocławiu znajduje się kilka ulicznych ujęć wody pitnej. Najlepiej rozpoznawalne są te, które MPWiK postawiło przed rozpoczęciem EURO 2012. Proste w formie, o kolorze szarym, opatrzone są logiem miasta i MPWiK. Znajdują się w miejscach często uczęszczanych przez przechodniów – na placach: Dominikańskim, Solnym, Jana Pawła II, Grunwaldzkim. Do tego w przejściu dla pieszych przy budynku D2 Politechniki Wrocławskiej, a także przy Stadionie Miejskim. Dodatkowo w naszym mieście znajduje się kilkanaście historycznych zdrojów. Ważne jest by pamiętać, że wodę spożywać można jedynie z tych, które oznaczone są tabliczką „woda zdatna do picia”.

Zainteresuj się drugim człowiekiem, podziel się kubkiem wody i wiedzą na temat właściwych zachowań w trakcie upałów. Dzięki temu gorące dni, zwłaszcza te spędzane w mieście będą z pewnością mniej uciążliwe.

W studiu Radia RAM o akcji rozmawialiśmy z jej koorydantorami - Eweliną Konik i Łukaszem Ratajem:

 

Więcej na: facebook.com/kubekzimnejwody

REKLAMA

To może Cię zainteresować