A | A | A

Millennium Docs Against Gravity: transmisja

Utworzono: 2016-05-17 09:40 , Zmodyfikowano: 0000-00-00 00:00
fot. Anna Skupień

W dniach 13-25 maja 2016 w Warszawie, Wrocławiu, Bydgoszczy, Gdyni oraz w 20 innych miastach w Polsce odbędzie się 13. edycja festiwalu filmowego MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY. Jest to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce i trzeci co do popularności festiwal filmów dokumentalnych w Europie, który w 2015 odwiedziło ponad 40 tysięcy widzów. Jest to jednocześnie jedyny festiwal w Europie, który na dużą skalę odbywa się równolegle w kilku miastach (w tym roku do Warszawy, Wrocławia i Bydgoszczy dołącza nowoczesne Gdyńskie Centrum Filmowe).

Wrocławska edycja odbywa się po raz 5. W studiu Radia RAM porozmawialiśmy z: 

Rossem Lipmanem reżyserem filmu "NieFilm". To filmowy esej o jedynym filmie Samuela Becketta.

Studio odwiedził również Richard Brouillette "Wujek Bernard - lekcje innej ekonomii" Film opowiada historię Bernarda Maris'a. Był wykładowcą, satyrykiem, radcą prawnym Banku Francji i dziennikarzem publikujący w dziale gospodarczym tygodnika Charlie Hebdo. Zginął podczas zamachu w styczniu 2015 roku.

Porozmawialiśmy również z Patrykiem Rębiszem, reżyserem dokumentu "Na barkach lwa". Wzruszający film opowiada o trójce wyjątkowych osób. Alice po utracie wzroku zajęła się fotografią i zaczęła kwestionować znaczenie obrazów w przesyconej nimi kulturze współczesnej. Irandzki muzyk Graham od kilku lat cierpi na szumy uszne i powoli traci słuch, ale wierzy, że ma jeszcze szansę na karierę. Była bokserka Katie, która podczas walki na ringu straciła połowę mózgu (jej historia była inspiracją nagrodzonego Oscarem© filmu Clinta Eastwooda „Za wszelką cenę”), pragnąc zdefiniować siebie na nowo, zajęła się malowaniem i rzeźbieniem.

Studio odwiedzili również organizatorzy: Kuba Żary, Lech Moliński i Katarzyna Matz:  

Nie zabrakło również jurorów wrocławskiej edycji: Agnieszki Zwiefki - wrocławskiej reżyserki i Adama Kruka - krytyka filmowego: 

 

 

ZDJĘCIA
pokaż wszystkie +
ukryj część -
WASZE KOMENTARZE ()

WASZE KOMENTARZE (0)
Dodając komentarz do artykułu akceptujesz regulamin strony. Radio RAM nie odpowiada za treść komentarzy.
Teraz na antenie
Monika Jaworska
Dzień dobry we Wrocławiu! Poranek pełen energii, Wrocławia i muzyki w dobrym humorze.
NEWSLETTER RADIA RAM
Dodaj swój adres, aby otrzymywać newsletter