Ethnos – kultury świata/ Gaumardżos – witajcie w Gruzji!

Radio RAM | Utworzono: 02.03.2016, 17:43
A|A|A

mat. prasowe

W Światowidzie podczas multimedialnego pokazu najbardziej atrakcyjnych turystycznie miejsc będzie okazja pooglądać zdjęcia i posłuchać opowieści Marcina Zaremby (dyrektor firmy Georgian Mystery) o gruzińskich miastach, historii, obyczajach ludzi gór, jak i nizin, specyfice architektury wsi leżących w głębi Kaukazu, o świętowaniu uroczystości oraz biesiadowaniu. Nie zabraknie miejscowych smaków zaprezentowanych podczas supry, jak i toastów tamady (wodzireja).

Zobaczymy tańce z różnych regionów Gruzji, jak i poznamy etniczną muzykę i pieśni w wykonaniu folklorystycznej grupy Tvaltai z Tbilisi. W programie znajdą się tradycyjne pieśni m.in. opowiadające o miłości i pięknie przyrody, chwalące zalety prostego życia, jak i urodę kobiet, czy męską odwagę w walce. Będą to także pieśni wykonywane podczas biesiad, rozmaitych świat, czy wesel.

TVALTAI - zespół założony w 1967 roku przez Dali Kandelaki, od początku istnienia działa przy Uniwersytecie Przyrodniczym w Tbilisi. Ponieważ grupę współtworzą studenci - skład zespołu, jak i jego artystyczna działalność ulega ciągłym zmianom, ale zawsze osadzona jest w muzyce gruzińskiego folkloru granej na narodowych instrumentach (jak panduri i dohli). Obecnie za artystyczny kształt zespołu odpowiada Ketevan Tsiklauri - córka jego założycielki! Dotychczas Tvaltai koncertował m.in. w Czechach, na Słowacji, Ukrainie, w Rosji, Armenii i Holandii. To jego pierwsza wizyta w Polsce!

KETEVAN TSIKLAURI - dyrektor artystyczny zespołu. Pochodzi z muzykalnej rodziny, jej matka Dali Kandelaki, założycielka grupy Tvaltai, prowadziła folklorystyczne zespoły muzyczne, a z dwójki braci jeden jest śpiewakiem operowym w Niemczech, a drugi przez wiele lat grał w zespole Erisioni. Sama Ketevan Tsiklauri jest muzykiem i zawodowym dyrygentem, ukończyła Państwowe Konserwatorium Muzyczne w Gruzji oraz studiowała muzykologię w Niemczech. Gra na wszystkich gruzińskich instrumentach narodowych. Przez 4 lata prowadziła orkiestrę dziecięcą (instrumenty narodowe) w Szkole Sztuk Pięknych w Tbilisi. Od 2009 na Uniwersytecie Rolniczym w Tbilisi prowadzi grupę muzyczną Tvaltai, a od 2011 także grupę Sno (na Uniwersytecie Sokhumskim), jak również uczy muzyki gruzińskiej w różnych zespołach folklorystycznych w Holandii.

Dzień Gruziński w ODT Światowid współorganizuje firma Georgian Mystery.

Tagi:
REKLAMA

To może Cię zainteresować