Nasi naukowcy budują laser z grafenu

Radio RAM | Utworzono: 22.01.2014, 15:04 | Zmodyfikowano: 22.01.2014, 14:11
A|A|A

- Jesteśmy na półmetku prac – mówią.

Grafen opisywany jest jako najtwardszy i najbardziej wytrzymały „materiał przyszłości”.

- Zastosowań grefenu może być bardzo wiele. Najistotniejsze są jego właściwości unikalne – optyczne, mechaniczne i elektryczne. Grafen jest bardzo dobrym przewodnikiem, lepszym niż np. miedź czy złoto – mówi dr Grzegorz Soboń z Politechniki Wrocławskiej.

Pod kierunkiem prof. Krzysztofa Abramskiego zespół naukowców z tej uczelni pracuje nad budową prototypu lasera grafenowego.

Projekt rozpoczęliśmy rok temu, jesteśmy niemal na półmetku. Działanie laseru polega na tym, że dzięki właściwościom grafenu emituje on bardzo krótkie impulsy światła. To powoduje, że jakość poddanej obróbce przez laser powierzchni jest znacznie wyższa, niż w przypadku obecnie stosowanych metod – tłumaczy dr Soboń.

Laser budowany na Politechnice Wrocławskiej może być zastosowany np. do mikrowierceń, precyzyjnego cięcia czy znakowania materiałów.

- Ale to nie wszystko, bo wśród możliwych zastosowań lasera grafenowego wymienia się także mikrochirurgię oka np. przy leczeniu zaćmy. Wymaga ono bardzo precyzyjnych cięć – tłumaczy dr Soboń.

Naukowiec przekonuje, że w ciągu kilku lat zbudowany na Politechnice Wrocławskiej laser grafenowy będzie dostępny na rynku i stosowany w praktyce.

Za odkrycie grafenu w 2010 naukowcy z uniwersytetu w Manchesterze otrzymali Nagrodę Nobla z dziedziny fizyki.

Wrocławski zespół z Politechniki Wrocławskiej jest jednym z kilku na świecie, który prowadzi badania nad zastosowaniem grafenu w technice laserowej.

REKLAMA