Strefa Stylu RAM

Krzysztof Janoś | Utworzono: 03.02.2011, 08:49 | Zmodyfikowano: 04.02.2011, 10:43
A|A|A

Ale też są i tacy, którzy ze względów zdrowotnych zaczynają się przyglądać elektronicznemu papierosowi.

My też mu się dziś przyglądać będziemy. E-papieros w największym skrócie to bezprzewodowe elektroniczne urządzenie służące do podawania niewielkich ilości nikotyny metodą inhalacji. Żeby człowieka palacza zmylić to urządzenie często ma kształt i wymiary zwykłego papierosa. Choć można także kupić sobie takie imitujące fajkę,cygaro.

Zapachy jakie roztaczać będzie też ten niby papieros są absolutnie dowolne i bynajmniej nie można już tego nazwać nie miłym zapachem. Wśród oferowanych znajdziemy prawie że dowolny owocowy, miętowy, kawowy, czekoladowy, także imitujące smak popularnych marek klasycznych papierosów i różnej zawartości nikotyny.

Przeciwnicy tego wynalazku twierdzą że używając e-papierosa można bardzo łatwo przedawkować nikotynę. Producenci publikują jednak w prasie fachowe analizy z , których wynika że jest to praktycznie niemożliwe. Przeciętna dawka śmiertelna nikotyny to ok. 60 mg dla dorosłej osoby niepalącej i zdecydowanie wyższa dla uodpornionego na nią palacza. Dodajmy, dawka przyjęta jednorazowo.

Typowy e-palący zużywa dziennie średnio 1-2 mililitrów płynu. Zakładając nawet, że jest to płyn o zawartości nikotyny 18mg/ml - najwyższej, jaka jest oferowana przez większość polskich sprzedawców, przyjmuje on maksymalnie 36mg tej substancji w ciągu całej doby.

Ale by było ciekawiej warto wiedzieć że np. w Australii sprzedaż e-papierosów zawierających nikotynę jest nielegalna ale np. w Austrii e-papierosy są uważane za urządzenia medyczne, a wkłady nikotynowe za produkty medyczne. Poza naszym kontynentem w Brazylii sprzedaż, import oraz reklama e-papierosów w jakiejkolwiek postaci jest zabroniona a już Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) stwierdza że e-papieros stanowi system dostarczania nikotyny i jako taki podlega uprzedniej akceptacji przez Agencję.

FDA prowadzi aktualnie badania nad e-papierosem, istnieją także przypadki wstrzymywania przez nią transportu produktów związanych z e-papierosem na teren USA. W naszym kraju aktualnie e-papieros nie podlega żadnym obostrzeniom prawnym.

REKLAMA