Renata Pałys zaprasza na "Audiencję III" [ROZMOWA]

Bartek Synowiec | Utworzono: 12.04.2018, 12:45 | Zmodyfikowano: 12.04.2018, 12:45
A|A|A

Renata Pałys odwiedziła nasze studio ze specjalnym zaproszeniem dla słuchaczy Radia RAM [POSŁUCHAJ]:

"Audiencja III czyli Raj Eskimosów” ma formę aberracyjną. Zaczyna się od wykładu o muzyce, ale wykładowca jest tylko człowiekiem, ma swoje problemy, pasje, kompleksy, zamiłowania i ulubione tematy. Jego partnerka – ma również swoje problemy.

Oboje są sobie niekiedy bliscy ( w jednej ze scen łączy ich miłość ), innym razem są wobec siebie obojętni, jeszcze innym razem powstaje między nimi antagonizm duchowy, intelektualny, antagonizm postaw, estetyki życia, sposobu ujmowania i interpretowania jego zjawisk.

Charakterystyczne jest zwielokrotnienie obu osobowości, ON ( choć zakrojony jest niebogato ), ani ONA nie da się sprowadzić do jakiegoś typu psychicznego. „Audiencja III…” jest środkowym utworem w wielkim przeszło czterogodzinnym cyklu napisanym przez Schaeffera w 1964 r. Jest jedyną „Audiencją” napisaną na dwie osoby.

Audiencja ta jest więc pierwszym utworem teatralnym Schaeffera. Jadwiga Hodor w 1979 r. napisała: „ Duet to dialog, a dialog to już niemal teatr! I rzeczywiście wkraczamy tu w specyficzny świat teatru, autor po raz pierwszy formułuje swoje dzieło według kanonów scenicznych, dbając o krągłość formy i o teatralność rzeczy.” 

 

 

REKLAMA

To może Cię zainteresować