Powódź jako symbol nowego Wrocławia

Radio RAM | Utworzono: 18.02.2014, 15:20 | Zmodyfikowano: 18.02.2014, 14:23
A|A|A

- Wskazując walkę z powodzią z roku 1997 jako wydarzenie 25-lecia, wrocławianie stawiają na symbol nowej miejskiej tożsamości – mówi socjolog, dr Mateusz Błaszczyk.

Plebiscyt na wydarzenie i postać miasta ostatnich 25-lat przeprowadziła „Gazeta Wyborcza-Wrocław”. W kategorii „wydarzenie” wrocławianie w pierwszej trójce wskazali kolejno: walkę z powodzią z roku 1997, budowę Autostradowej Obwodnicy Wrocławia oraz organizację Euro 2012.

- Pozycja numer jeden nie zaskakuje. Jeśli spojrzymy na to, co takiego istotnego wydarzyło się w historii miasta przez ostatnie 25 lat, to powódź okazuje się istotnym symbolem zmian, które się w nieście zdarzyły – komentuje dr Mateusz Błaszczyk, socjolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

- Wcześniej – w wymiarze społecznym – nie bardzo było wiadomo, czyj ten Wrocław właściwie jest. Był trochę miastem niemieckim, trochę miastem nieoswojonym. Obrona przed powodzią stała się dla wrocławian aktem ogłoszenia lokalnej tożsamości. Mieszkańcy pokazali, że to miasto jest już ich - dodaje dr Błaszczyk.



W ocenie dr Błaszczyka nie jest zaskakująca stosunkowo niska pozycja w plebiscycie piłkarskich mistrzostw Europy z roku 2012.

- Dużo mówiono o prestiżu tej imprezy, ale korzyści z niego nie są – przynajmniej na razie – odczuwalne. To, o czym się często mówi, to kłopoty z utrzymaniem zbudowanego na Euro stadionu – mówi Błaszczyk.

W kategorii postać 25-lecia plebiscytu „Gazety Wyborczej Wrocław” zwyciężył były prezydent miasta Bogdan Zdrojewski, a w pierwszej trójce znaleźli się jeszcze językoznawca, prof. Jan Miodek oraz obecny prezydent Rafał Dutkiewicz.

REKLAMA