Nasza-Klasa.pl pomaga policji w ujęciu spamerów

(łm), (PAP) | Utworzono: 08.09.2008, 15:43 | Zmodyfikowano: 09.09.2008, 11:19
A|A|A

Informacja o wspólnej akcji policji i Naszej-Klasy.pl ukazała się w tym popularnym serwisie w poniedziałek po południu. Oto jej pełna treść:

"Dział Bezpieczeństwa Naszej Klasy Sp. z o.o. współpracując z Komendami Wojewódzkimi Policji w Katowicach i Łodzi pomógł w ujęciu przestępców zajmujących się rozsyłaniem niezamówionej informacji handlowej. Zarzuty przedstawiono 4 osobom. Przestępcom może grozić nawet do 10 lat więzienia. Nasza-klasa.pl w trosce o Wasze bezpieczeństwo i komfort korzystania z serwisu, nie będzie tolerować tego typu działalności".

Więcej szczegółów podaje Polska Agencja Prasowa:

"Śląscy policjanci zatrzymali dwóch 16-latków, którzy za pomocą stworzonego przez siebie programu rozsyłali spam. Właściciele zaatakowanego przez hakerów popularnego serwisu społecznościowego Nasza Klasa oszacowali straty na 60 mln zł.

Rafał Biczysko z zespołu prasowego śląskiej policji powiedział w poniedziałek PAP, że dwaj nastolatkowie z powiatu pszczyńskiego stworzyli specjalny program, który monitorował Naszą Klasę. - Do każdego nowo umieszczonego na portalu zdjęcia aplikacja dodawała komentarz chwalący fotografię. Ponadto w komentarzu tym znajdowała się reklama płatnego programu do pobierania plików - powiedział Biczysko".

A oto, jak metodę działania spamerów opisuje sama policja:

"Policjanci z Łodzi i Sieradza zatrzymali ojca i syna podejrzanych o oszustwo komputerowe. Mężczyźni opracowali system, za pomocą którego automatycznie tworzyli fikcyjne profile użytkowników na jednym z portali internetowych. Za ich pośrednictwem rozsyłali do innych posiadaczy kont korespondencję reklamową. Działając w ten sposób sprawcy doprowadzili do "zawieszenia" systemu informatycznego portalu. Straty, jakie wyrządzili, sięgają nawet 300 tys. zł.

Dwa tygodnie temu łódzcy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej zostali poinformowani o przestępczej działalności na szkodę jednego z portali internetowych. Jak wynika z ustaleń śledczych, sprawcy wykorzystując popularność jednego z portali założyli około 6 tys. fikcyjnych kont użytkowników. Prowadziły one do bezpłatnej reklamy sprzedawanych przez nich produktów. Straty wynikające z tego tytułu przedstawiciele portalu oszacowali na blisko 300 tys. złotych. Jak się okazało, sprawcy opracowali skrypt komputerowy pozwalający na zautomatyzowanie procesu tworzenia fikcyjnych kont. Za ich pośrednictwem na ogromną skalę rozsyłano do innych użytkowników portalu korespondencję reklamową. Działając w ten sposób sprawcy doprowadzili do zatrzymania systemu informatycznego portalu.

Pracujący nad tą sprawą policjanci szybko wpadli na trop sprawców. Było to możliwe dzięki dobrej współpracy z pracownikami Działu Bezpieczeństwa pokrzywdzonego portalu. W Sieradzu zlokalizowali kilka komputerów i serwer służący do przestępczego procederu. Inicjatorem i pomysłodawcą był 19-letni mieszkaniec miasta, którego pasją jest informatyka. W proceder zaangażował także 40-letniego ojca. Oszuści wpadli na gorącym uczynku. Kiedy stróże prawa weszli do ich mieszkania, komputery były w trakcie generowania kolejnych kont. Policjanci zabezpieczyli m.in. trzy komputery stacjonarne, trzy laptopy, szafę serwerową oraz płyty z pirackim oprogramowaniem.

Za oszustwo komputerowe dotyczące mienia znacznej wartości grozić może do 10 lat pozbawienia wolności. Zarzuty przedstawiono zarówno 19-latkowi, jak i jego 40-letniemu ojcu, notowanemu już wcześniej za przestępstwo gospodarcze.

Również śląscy policjanci zatrzymali dwóch nieletnich oszustów internetowych. Dwaj 16-letni mieszkańcy powiatu pszczyńskiego stworzyli program, który do każdego nowo umieszczonego zdjęcia na jednym z portali internetowych komentarz, w którym znajdowała się reklama płatnego programu do pobierania plików. Jak ustalili prowadzący sprawę funkcjonariusze z wydziału do walki z przestępczością gospodarczą KWP Katowice tylko z komputera jednego z 16-latków wysłano aż około 120 tys. takich spamów. Tak duża ilość reklam sparaliżowała działanie portalu, ponadto spowodowała czasowe wyłączenie jego pracy. Spamy spowodowały także zmniejszenie ilości osób odwiedzających portal o prawie 2 miliony.

Przedstawiciele portalu wycenili straty na około 60 milionów złotych. Młodzi hakerzy na swój czyn odpowiedzą przed sądem rodzinnym. Nie jest wykluczone, że właściciele portalu będą domagać się wyrównania strat spowodowanych działalnością 16-latków".

REKLAMA

To może Cię zainteresować