Rząd: Wrocław będzie jedną z siedmiu metropolii

(PAP) | Utworzono: 19.05.2008, 18:30 | Zmodyfikowano: 20.05.2008, 10:49
A|A|A

Przeczytaj nasz raport specjalny o tym jak hartuje się Aglomeracja Wrocławska.


Informację o liczbie polskich metropolii podała w poniedziałek po południu Polska Agencja Prasowa. Status obszarów metropolitalnych ma dostać siedem aglomeracji: stołeczna, śląska, łódzka, krakowska, poznańska, wrocławska oraz Trójmiasto - pisze PAP.

"Według koncepcji prof. Michała Kuleszy, taki status mogą jednak otrzymać miasta, które wraz z otoczeniem mają minimum milion mieszkańców.

- Ale oczywiście są również szczególne przypadki, mniejsze, a ważne, więc pewno na siedmiu się nie skończy - zastrzega prof. Kulesza".

Liczba polskich metropolii od dawna wzbudza kontrowersje. Zwłaszcza na wschodzie Polski, gdzie - jak wynika z depeszy PAP - nie ma ani jednej aglomeracji zasługującej na miano obszaru metropolitalnego. Ale w podobnej sytuacji jest też np. Szczecin.

Dla Dolnego Śląska decyzja rządu oznacza, że mało prawdopodobne staje się powołanie jakiejkolwiek innej - poza wrocławską - metropolii w naszym regionie. A przecież taka aglomeracja mogłaby powstać w oparciu o miasta Zagłębia Miedziowego. Swego czasu głośno było także o projekcie stworzenia Aglomeracji Sowiogórskiej (w jej skład mogłaby wejść m.in. Świdnica).

REKLAMA

To może Cię zainteresować