Ubezpieczenie na życie – dlaczego warto je mieć?

Radio RAM | Utworzono: 01.08.2022, 10:14 | Zmodyfikowano: 01.08.2022, 10:14
A|A|A

Materiał Sponsora


Rodzaje ubezpieczeń na życie

Podstawowym założeniem indywidualnego ubezpieczenia na życie jest ochrona Twoich bliskich w przypadku Twojej śmierci. Dzięki temu, że płacisz składki, ubezpieczyciel wypłaci pieniądze Twoim bliskim, jeśli Cię zabraknie. Polisa na życie może też pełnić funkcję lokaty długoterminowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują następujące wersje ubezpieczeń na życie:

  • bezterminowe,
  • terminowe,
  • na życie i dożycie.

Jeśli ukończyłeś 70 lat, zależy Ci na minimum formalności, a Twoim jedynym celem jest zabezpieczenie bliskich, możesz skorzystać z polisy bezterminowej. W przypadku tego rozwiązania kwota składki jest zazwyczaj wyższa niż w opcji terminowej, a suma ubezpieczenia niższa. Dzieje się tak z powodu większego ryzyka śmierci, spowodowanego m.in. wiekiem i stanem zdrowia. Umowę ubezpieczeniową podpisujesz tylko raz. Gaśnie ona w momencie śmierci. Jeśli zostały spełnione warunki polisy, Twoi bliscy otrzymają wsparcie finansowe, które pozwoli im na godne życie.

Inaczej sytuacja wygląda przy polisie terminowej oraz na życie i dożycie. W tym przypadku podpisujesz umowę na określony czas. Czas trwania umowy wybierasz sam – może to być 5, 10, 15 lat lub więcej. Samodzielnie ustalasz też wysokość raty i sumę ubezpieczenia. Pamiętaj, że im wyższa rata, tym środki wypłacone przez ubezpieczyciela będą wyższe. W przypadku ubezpieczeń terminowych umowa trwa od jej zawarcia do wygaśnięcia lub Twojego zgonu. Gdy do śmierci nie dojdzie, a termin polisy minie, otrzymasz wpłacone pieniądze, które możesz w razie potrzeby wykorzystać lub zainwestować. Polisę terminową lub na dożycie możesz przedłużyć na kolejny okres.


Co warto wiedzieć o polisie na życie?

W przypadku każdej umowy ubezpieczeniowej ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy, jeśli okaże się, że okoliczności śmierci nie są jasne. Dzieje się tak w sytuacji samobójstwa bądź świadomego narażenia się na niebezpieczeństwa. Warto być szczerym z ubezpieczycielem i jeśli uprawiamy sporty ekstremalne lub mamy niebezpieczną pracę, należy o tym poinformować. Jeśli tego nie zrobimy, a śmierć nastąpi w wyniku tych sytuacji, ubezpieczyciel może zgodnie z prawem odmówić wypłaty środków. Musisz się także liczyć, że składka będzie wówczas wyższa, jednak wypłata świadczenia okaże się pewniejsza. 


W każdej chwili możesz rozszerzyć ubezpieczenie o dodatkowe opcje, np. na wypadek nowotworu, cukrzycy, poważnego zachorowania lub uszkodzenia ciała. Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy porównać oferty różnych firm i wybrać tę, która oferuje najlepsze warunki. Znajdziesz je w ogólnych warunkach umowy. Zwróć uwagę zwłaszcza na zakres ubezpieczenia oraz wykluczenia.

REKLAMA
To może Cię zainteresować