Skuteczna samoobrona

Radio RAM | Utworzono: 30.06.2022, 11:00 | Zmodyfikowano: 30.06.2022, 11:00
A|A|A

Materiał Sponsora


Wracasz późno do domu? Powroty z pracy w godzinach nocnych nie są niczym przyjemnym, zwłaszcza jeśli mieszkasz w nieciekawej dzielnicy bądź na obrzeżach miasta. Podróże autobusami i pociągami nocnymi także nie należą do komfortowych okoliczności. Wszystkie te sytuacje mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia. Jak bronić się skutecznie? Co możesz wykorzystać? Czym może zaskoczyć cię przeciwnik? Przedstawiamy sposoby na samoobronę.


Samoobrona – czym jest?

Samoobrona to zbiór zachowań i metod, dzięki którym będziesz w stanie zapewnić sobie ochronę przed atakiem ze strony napastnika lub nawet całej grupy agresorów. Do samoobrony zaliczamy sztuki walki, ale także przedmioty, dzięki którym defensywa może być skuteczna. Warto także znać literę prawa i postępować zgodnie z jej zapisami. Szukając odpowiednich przepisów, możemy natrafić na artykuł 25 Kodeksu karnego, który porusza kwestię obrony koniecznej:

„§1. Nie popełnia przestępstwa, kto w obronie koniecznej odpiera bezpośredni, bezprawny zamach na jakiekolwiek dobro chronione prawem.

§2. W razie przekroczenia granic obrony koniecznej, w szczególności gdy sprawca zastosował sposób obrony niewspółmierny do niebezpieczeństwa zamachu, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet odstąpić od jej wymierzenia.

§2a. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej, odpierając zamach polegający na wdarciu się do mieszkania (…), chyba że przekroczenie granic obrony koniecznej było rażące.

§3. Nie podlega karze, kto przekracza granice obrony koniecznej pod wpływem strachu lub wzburzenia usprawiedliwionych okolicznościami zamachu”.


Trening samoobrony

Jednym ze sposobów, który pomoże Ci poradzić sobie w niebezpiecznych sytuacjach, jest nauka i trening samoobrony. Pozwoli on poczuć Ci się pewnie, a także odkryć nowe formy aktywności fizycznej. Treningi samoobrony są przeznaczone zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Pozwalają nauczyć się zasad obezwładnienia napastnika w momencie zagrożenia życia i zdrowia. Istnieje wiele technik, które wywodzą się z różnych sztuk walki. Bardzo ważną rolę w treningu samoobrony odgrywają psychika, asertywność i przeświadczenie, że nikt nie ma prawa przekraczać Twoich granic, a Ty masz prawo do ich obrony.


Gazy pieprzowe

Jednym z najpopularniejszych i najskuteczniejszych dostępnych bez zezwolenia sposobów na neutralizację napastnika bez wyrządzania mu trwałej szkody i krzywdy jest gaz pieprzowy. Działa on na zasadzie wystrzeliwania na dystans kilku metrów substancji drażniącej, która powoduje tymczasową ślepotę, uczucie pieczenia i trudności w oddychaniu. Substancją czynną w gazie pieprzowym jest kapsaicyna, która jest też odpowiedzialna za ostry smak niektórych warzyw i przypraw. Rozpylona pod dużym ciśnieniem wchodzi w kontakt ze skórą i błonami śluzowymi. Tego rodzaju broń jest lekka i niewielka, dlatego znajduje się na wyposażeniu wielu damskich torebek i podróżniczych plecaków. Gaz pieprzowy jest intuicyjny w obsłudze, niezwykle kompaktowy i stosunkowo niedrogi. Co istotne, gazy pieprzowe zawierają kolorowy barwnik widoczny w świetle UV, który pomaga służbom w identyfikacji agresora.  

Gaz pieprzowy pozwoli Ci czuć się bezpieczniej. Wybierając odpowiedni gaz, zwróć uwagę na wymiary butli – należy tak ją dopasować, by zmieściła się w kieszeni Twoich spodni czy bluzy. To zagwarantuje Ci szybką reakcję w chwili zagrożenia. Warto pamiętać, że w takiej sytuacji nie będziesz mieć czasu, aby grzebać w torebce bądź szukać gazu wśród innych bibelotów. Jeśli zastanawiasz się, gdzie kupić gaz pieprzowy, podpowiadamy: dostaniesz go w sklepach detektywistycznych i sprzedających broń. Możesz znaleźć gaz online, np. na Allegro. Kupisz go także w sklepach ze sprzętem do popularnych rozgrywek ASG.


Zadbaj o siebie!

Gaz w zasięgu Twojej ręki zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Może okazać się, że będzie trzeba go użyć podczas wieczornego spaceru z psem, kiedy wracasz w nocy z koncertu, od znajomych czy z pracy. Zmęczenie i słaba kondycja mogą sprawić, że okażesz się łatwym celem dla napastnika. Gaz pieprzowy pozwoli Ci wyjść z takiej sytuacji bez szwanku i bez strat.

REKLAMA
To może Cię zainteresować