PVC i jego zastosowanie w budownictwie

Radio RAM | Utworzono: 25.06.2022, 13:00 | Zmodyfikowano: 25.06.2022, 13:00
A|A|A

Materiał Sponsora


PVC - najpopularniejsze tworzywo sztuczne w budownictwie?

PVC ma sporo zalet. Jest wysoce odporne na działanie wielu rozpuszczalników, a także na uszkodzenia mechaniczne. Dobrze znosi bycie wystawionym na działanie warunków atmosferycznych. Nic więc dziwnego, że jest stosowane na szeroką skalę w branży budowlanej, gdzie wszystkie wspomniane czynniki to codzienność. W czystej postaci PCW to biały proszek. W procesie obróbki powstają z niego płyty w dwóch rodzajach, którymi są PVC twarde oraz PVC spienione. Spotkać się można również z polichlorkiem winylu w formie granulatu. W budownictwie korzysta się ze wszystkich rodzajów PCW, które zdecydowanie jest w tej branży jeśli nie najpopularniejszym, to na pewno jednym z najpopularniejszych tworzyw sztucznych.


Do czego właściwie stosuje się PVC spienione i twarde?

PVC to materiał o wszechstronnym zastosowaniu. Używa się go np. przy wykonywaniu stolarki okiennej. Obecnie coraz więcej osób decyduje się wymienić swoje okna na plastikowe. Tak naprawdę są one wykonane właśnie z PCW. Jest to rozwiązanie tanie, a przy tym estetyczne i trwałe, dlatego również dużo nowo wybudowanych domów ma wstawianie właśnie takie okna. Jest to szczególnie popularne w budynkach będących inwestycjami deweloperów. Takie ramy okienne mogą być zabarwione na dowolny kolor lub pokryte okleiną, więc z ich pomocą można osiągnąć naprawdę ciekawy efekt estetyczny bez wydawania dużych pieniędzy. Z PVC wykonywane są również wykładziny podłogowe. Można zamontować je w dowolnym pomieszczeniu. Są odporne na wodę oraz na ścieranie. Nie należy też zapominać, że PVC spienione i twarde to tworzywo powszechnie obecne w różnych elementach wykończeniowych. Listwy, łączniki czy rury z tego materiału używane są niemal na każdej budowie.


Jaka jest przyszłość PVC w branży budowlanej?

Polichlorek winylu wydaje się być idealnym materiałem do stosowania w budownictwie mieszkaniowym. Sięganie po elementy, w których składzie znajduje się PCW stanowi kompromis pomiędzy niską ceną a dobrą jakością. Czy więc popularności PVC coś może zagrozić? Na razie wydaje się, że nie trzeba się o to martwić, a producenci i dystrybutorzy tego tworzywa mogą spodziewać się niesłabnącego zainteresowania ich ofertą.

REKLAMA
To może Cię zainteresować