Ile trzeba zapłacić za ubezpieczenie motocykla?

Radio RAM | Utworzono: 24.06.2022, 12:38 | Zmodyfikowano: 24.06.2022, 12:38
A|A|A

Materiał Sponsora

 

  1. Ubezpieczenie OC motocykla i jego warunki.
  2. Koszt ubezpieczenia OC motocykla.
  3. Co jeszcze ma wpływ na otrzymaną ofertę ubezpieczenia?

Emocje towarzyszące jeździe na motocyklu są jedyne w swoim rodzaju, nieporównywalne do prowadzenia samochodu. Kierowca jednośladu dosłownie czuje otaczającą go przestrzeń, nieoddzielony od niej szybą, o czym nieustannie przypomina owiewający go wiatr. Niestety jednak, na drogach czyhają na nas niebezpieczne sytuacje, w tym ryzyko kolizji. Dlatego też warto odpowiednio wcześniej pomyśleć o pewnej i sprawdzonej polisie. Ile więc kosztuje ubezpieczenie motocykla?


Ubezpieczenie OC motocykla i jego warunki

OC na motocykl, identycznie jak na samochód, jest to obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Co za tym idzie, chroni nas w przypadku, gdy jesteśmy sprawcą kolizji. Ubezpieczyciel wypłaca należne poszkodowanemu odszkodowanie, którym w żadnym stopniu nie jesteśmy obciążani. Więcej o zasadach działania ubezpieczenia motocykli dowiemy się na stronie: https://www.ubezpieczeniaonline.pl/komunikacyjne/a/oc-na-motocykl-ile-kosztuje-i-jak-kupic-ubezpieczenie-motocykla/482.html.

Z reguły OC wykupuje się na okres 12 miesięcy, choć zdarzają się wyjątki. Między innymi pojazdy zarejestrowane czasowo bądź zabytki mogą posiadać polisę obowiązującą przez miesiąc. Co ważne: OC nie pokrywa kosztów naprawy motocyklu sprawcy kolizji. Chcąc zabezpieczyć się również w ten sposób, konieczne będzie dodatkowe AC.


Koszt ubezpieczenia OC motocykla

Na cenę OC motocykla wpływ ma wiele czynników; musimy pamiętać, że w każdym przypadku jest ono wyliczane indywidualnie. Mimo to stosunkowo łatwo możemy oszacować potrzebną nam kwotę i dowiedzieć się, ile kosztuje OC. Warto tutaj skorzystać z pomocy specjalnych, darmowych kalkulatorów internetowych udostępnianych przez pośredników, jak i same towarzystwa ubezpieczeniowe.

Nie zapominajmy, że na finalny koszt polisy wpływ ma typ motocykla – fakt czy jest on sportowy, poruszający się z bardo wysoką prędkością, czy raczej przeznaczony do standardowej, rekreacyjnej jazdy. Ponadto ubezpieczyciel bierze pod uwagę rok produkcji pojazdu, jego markę oraz model, pojemność silnika, stan techniczny i przebieg.

 

Co jeszcze ma wpływ na otrzymaną ofertę ubezpieczenia?

Brak ubezpieczenia OC motocykla wiąże się z ryzykiem nałożeniem na nas mandatu, co monitoruje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Dlatego nie możemy dopuścić do sytuacji wygaśnięcia polisy bądź całkowitego jej zignorowania po zakupie nowego pojazdu. Istotne jednak, aby mieć świadomość, że na koszt OC wpływ mają również informacje dotyczące samego właściciela. Chodzi tutaj w szczególności o jego wiek (oraz płeć), historię ubezpieczeniową (liczbę wypadków), doświadczenie (datę uzyskania prawa jazdy), a nawet wykonywany zawód, miejsce zamieszkania i stan cywilny. Profesjonalne rankingi ubezpieczeń motocykla, jak np. https://www.ubezpieczeniaonline.pl/ranking-ubezpieczen/ubezpieczenia-komunikacyjne/0.html,  ułatwią nam znalezienie najkorzystniejszej oferty dostępnej na rynku.

REKLAMA
To może Cię zainteresować