Sun Festival 2022 – wielkie hop-hopowe dziedzictwo

Radio RAM | Utworzono: 23.06.2022, 09:59 | Zmodyfikowano: 23.06.2022, 09:59
A|A|A

Materiał Sponsora


Początki hip-hopu

Hip-hop to gatunek oparty na rapowaniu oraz muzyce disco, soul i funk. Na gatunek muzyczny hip-hopu składają się: rytmizowany styl muzyki o stałym BPM oraz rapowaniu, czyli rytmicznym wypowiadaniu tekstu. Muzyka hip-hop powstała, gdy DJ-e zaczęli tworzyć bity za pomocą zapętlania zapisów partii solowych, granych oryginalnie na perkusji na dwóch gramofonach, robiąc tak zwany sampling. Do zapętlanych fragmentów po jakimś czasie doszło rapowanie. Narodziny tego gatunku datuje się na 11 sierpnia 1973 w amerykańskim Bronxie.


Znaczenie muzyki

Hip-hop był ogólnodostępny. Dziecko z małymi zasobami i ciężką pracą mogło przekształcić swój gramofon w mocarny instrument ekspresji. Hip-hop był także rebelią przeciwko ówczesnym normom, takim jak ogromna popularność disco. Ludzie czuli wówczas, że uniwersalne historie i emocjonalne prawdy przekazywane w soulu i bluesie zagubiły się w popowym brzmieniach disco. Hip-Hop wydobył je na powierzchnię, począwszy od pionierów, którzy wykorzystywali sugestywne rytmy. Wczesny hip-hop sprzeciwiał się przemocy i narkotykom, które opanowały tamten czas. Pokazywał, że ludzie w każdej sytuacji mają możliwość stworzenia czegoś co ma moc i znaczenie. Hip-Hop umieścił ogólnodostępną kulturę, z którą utożsamić może się każda marginalizowana grupa na świecie.


Polska scena hip-hopowa

Do powstania kultury hip-hopowej w Polsce przyczyniła się Bogna Świątkowska, którą określa się „matką chrzestną polskiego hip-hopu”. Wraz z Sebastianem Imbierowiczem prowadziła stale nadawaną audycję, poświęconą właśnie kulturze hip-hopowej. Do Polski ten rodzaj muzyki przywędrował na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, za pośrednictwem telewizji satelitarnej. Na przełomie ’93 i ’94 roku powstały dwa zespoły, które zapoczątkowały polski hip-hop – Kaliber 44 (Katowice) i Wzgórze Ya-Pa 3 (Kielce). Reszta jest już historią.


Hip-hop jako subkultura

Hip-hop to nie tylko muzyka. Zarówno wykonawcy, jak i fani hip-hopu tworzą jego subkulturę. To „buntownicy walczący z szarą rzeczywistością, często i z niesprawiedliwością”. Charakteryzuje ich luźny styl i swobodne podejście do życia. Lubią wspólnie spędzać czas jeżdżąc na deskorolkach lub rowerach, tworząc uliczne graffiti lub tańcząc breakdance. Mają lekceważący stosunek do wszelkich instytucji i nie wierzą w społeczną wiedzę. Ich ulubionym zajęciem jest rymowanie o otaczającym świecie, podziale klasowym i przepaści ekonomicznej między różnym warstwami społecznymi.

Partner artykułu: Sun festival

REKLAMA
To może Cię zainteresować