Sprzedaż auta a OC - co warto wiedzieć?

Radio RAM | Utworzono: 21.06.2022, 20:16 | Zmodyfikowano: 21.06.2022, 20:16
A|A|A

Materiał Sponsora


Ważność polisy oc - czy auto niejeżdżące musi mieć ubezpieczenie? Gdzie sprawdzić ważność polisy?

Kiedy sprzedajesz samochód ważne jest przekazanie nowemu nabywcy wszelkich informacji i dokumentów. Ważna jest karta pojazdu, dowód rejestracyjny, kluczyki czy certyfikat z ubezpieczeniem oc. Jako potencjalny nabywca, przez zakupem z pewnością sprawdzasz stan techniczny pojazdu, ewentualne defekty auta czy aktualny przebieg. Jeśli obie strony są zadowolone, podpisywana jest umowa kupna sprzedaży samochodu. Ale co się dzieje, gdy w grę wchodzi sprzedaż samochodu bez oc

Przy okazji zbycia pojazdu często pojawia się tłumaczenie obecnego właściciela, że skoro samochód stoi w garażu, na podwórku, na posesji i jest długi czas nieużywany - to nie musi posiadać ubezpieczenia. Tymczasem zgodnie z przepisami o ubezpieczeniach obowiązkowych, każdy pojazd, nawet niesprawny, który nie jest wyrejestrowany musi posiadać ważną polisę oc. W przypadku jej nie posiadania, UFG (Urzędowy Fundusz Gwarancyjny) z pewnością upomni się o zapłatę. W przypadku braku ważnej polisy dla samochodu osobowego, właściciel zapłaci karę w wysokości 1200zł (jeśli brak polisy wynosi 3 dni), 3010zł (brak między 3 a 14 dni) oraz aż 6020zł (za brak powyżej 14 dni). Mimo tego, często zdarza się, że jako potencjalny nowy właściciel pojazdu znajdujesz samochód bez ważnego OC.

Nie musisz się obawiać, gdyż potencjalne kary za brak ubezpieczenia obciążają nie nabywcę pojazdu, ale poprzedniego właściciela. Ty odpowiadasz jedynie za okres od daty nabycia. Jak jednak sprawdzić, czy samochód posiada ważne ubezpieczenie? W internecie możesz sprawdzić dwa źródła. Pierwszym z nich jest serwis UFG, gdzie po wpisaniu numeru rejestracyjnego czy numeru VIN sprawdzisz czy auto posiada polisę. Druga strona to strona historiapojazdu.gov.pl gdzie sprawdzić nie tylko ubezpieczenie, ale także ostatni przebieg licznika i ostatnie badanie techniczne.


Sprzedaż samochodu bez OC - obowiązki nowego posiadacza samochodu

Należy pamiętać, że jeśli kupiłeś samochód bez ważnego oc, nie możesz się nim poruszać po drogach publicznych. Samochód bez oc powinien być przewieziony do miejsca docelowego na lawecie, nawet jeśli od strony technicznej jest on w pełni sprawny.

Kupując samochód każdy nabywca samochodu musi podjąć zgłoszenie zbycia pojazdu. Oczywistym jest, że w przypadku nabycia auta musisz dokonać rejestracji samochodu w Wydziale Komunikacji. Ale nie jest to jedyny obowiązek do spełnienia.

Trzeba także pamiętać, że przy sprzedaży samochodu należy poinformować o tym towarzystwo ubezpieczeniowe. Ma to znaczenie zarówno wtedy, gdy poprzedni właściciel przekazał ci dokumenty ubezpieczenia i jest ono jeszcze ważne (o czym wspomnimy poniżej), jak również w sytuacji, gdy zakupiłeś samochód bez oc.

Co do zasady, kupno samochodu bez oc jest możliwe, ale to ty, jako nowy nabywca odpowiadasz za pojazd od chwili podpisania umowy. Jeśli auto nie posiada oc, musisz wykupić nową polisę do końca dnia zgłoszenia sprzedaży auta (czyli w tym samym dniu, w którym podpisałeś umowę kupna). Jeśli sprzedaż nastąpiła w weekend, gdy większość towarzystw ubezpieczeniowych jest nieczynna, warto dokonać zakupu online poprzez serwis z ubezpieczeniami np na stronie http://ubezpieczenie24.org/


Czy jako nowy właściciel auta możesz przejąć ubezpieczenie ważne przy sprzedaży pojazdu?

Jeśli zakupiłeś samochód, który miał ważną polisę ubezpieczeniową, możesz również przepisać polisę na siebie, jako nowego nabywcę. Aby to zrobić, zbywca pojazdu musi poinformować o sprzedaży samochodu, swoje towarzystwo ubezpieczeniowe. Ty również, jako nabywca możesz podjąć kontakt z towarzystwem, by zdecydować, czy będziesz korzystać z oc zbywcy czy zdecydujesz się na wypowiedzenie polisy i zawarcie nowej.

Jeśli chcesz kontynuować zawartą już polisę, ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki, z uwzględnieniem Ciebie, jako nowego właściciela i twoich ewentualnych zniżek. Czasami jednak może to oznaczać wzrost składki ubezpieczeniowej, dlatego warto zorientować się w nowych ofertach ubezpieczenia poprzez serwisy online z ubezpieczeniami.

Pamiętać należy także, że jeśli przejąłeś polisę po zbywcy pojazdu, to wówczas taka polisa nie wznawia się automatycznie. Warto zatem pilnować terminu końca polisy, aby nie zapomnieć o jej terminowym wznowieniu.

REKLAMA
To może Cię zainteresować