Najpopularniejsze języki programowania i ich wpływ na rozwój cyfrowego świata

Radio RAM | Utworzono: 08.06.2022, 10:17 | Zmodyfikowano: 08.06.2022, 10:17
A|A|A

Materiał Sponsora


Java Script

Java Script to od wielu lat jeden z najbardziej popularnych języków programowania. Powstał w połowie lat 90. XX wieku i działa zarówno po stronie klienta (w przeglądarce), jak i po stronie serwera. Jego znajomość to absolutna konieczność dla każdego programisty — jest podstawowym językiem, z którym pracują frontend i backend developerzy. Java Script pozwala budować strony, które zawierają elementy interaktywne i reagują na zdarzenia, tworzyć animacje 2D i 3D oraz służy do walidacji formularzy.  Jest powszechnie wykorzystywany do budowy stron internetowych, serwerów, urządzeń mobilnych, przeglądarek i kontenerów oraz gier działających w przeglądarce.  


Java

Java powstał 1995 roku i jest jednym z najpowszechniej stosowanych języków programowania nie tylko w branży IT. Jest językiem o stosunkowo prostej składni oraz bardzo uniwersalnym, ponieważ w myśl zasady WORA ( Write Once Run Anywhere) pozwala korzystać ze skompilowanego kodu bajtowego na Windows, Linux czy MacOS. Z jego kodu korzystają tacy światowi giganci, jak Amazon, Gmail, LinkedIn czy Netflix. Java jest językiem wyższego poziomu, co oznacza, że jego składnia jest bardzo podobna do języka, którym na co dzień posługuje się człowieka, dlatego jest o wiele łatwiejszy do nauki niż inne języki. Ogromną jego zaletą jest jego stabilność i brak wymagań sprzętowych, co sprawia, że minimalizuje koszty całego projektu. Java jest powszechnie używany do tworzenia backendu witryn i aplikacji webowych, jest chętnie wykorzystywany w dużych firmach i korporacjach, a także w systemach bankowych. Dodatkowo język ten jest wykorzystywany w machine learning i deep learning.  


Python

Python, który został opublikowany w  1991 roku, to kolejny język programowania, który od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Przyczynia się do tego jego intuicyjna i prosta składnia, która sprawia, że jest o wiele prostszy do nauki niż inne języki, a jego tekst można czytać jak zwykły język angielski. Dodatkowo jego możliwości rozszerza dostęp do licznych bibliotek,takich jak Django, Flask, NumPy, SciPy, Scikit-Learn czy Panda, które pozwalają zbudować  nowoczesne i dynamiczne strony WWW, aplikacje mobilne i desktopowe, serwisy społecznościowe, aplikacje finansowe i gry komputerowe. Python bierze także udział w uczeniu maszynowym i głębokim.


PHP

PHP to kolejny niezwykle popularny skryptowy język programowania, który powstał w 1994 roku, który jest uruchamiany po stronie serwera. Jego  składania jest stosunkowo prosta i przejrzysta, a bogactwo jego funkcjonalności oraz dostęp do wielu bibliotek, takich jak Symfony, Laravel lub CodeIgniter, sprawiają, że język ten pozwala tworzyć bardzo profesjonalne projekty. Ogromną jego zaletą jest bezpieczeństwo kodu oraz szybkość i wydajności działania. PHP służy do budowy dynamicznych stron i aplikacji webowych, systemów zarządzania treścią WordPress czy Drupal,  internetowych i dedykowanych systemów informatycznych oraz systemów CRM i API.


C

Język C powstał już w latach 70. XX wieku, dlatego jest językiem imperatywnym wobec innych — na nim wzorowały się inne języki, takie jak Java Script, Java czy Python. Jest lekki, szybki i wydajny, dlatego  służy głównie do budowy systemów oraz mikrokontenerów. Wykorzystuje się go wielu systemach wbudowanych m.in.: w zegarkach, mikrofalówkach, lodówkach, samochodach czy systemach wentylacji. Język programowania C wykorzystywany jest również do tworzenia systemów bazodanowych, systemów operacyjnych (Linux, Windows, MacOS, iPhone, Android), bibliotek programistycznych do tworzenia grafik (OpenGL, GIMP) oraz nadzorowania pracy maszyn przemysłowych.

Autor: boringowl.io

REKLAMA
To może Cię zainteresować