Metoda Montessori – na czym polega i czy warto z niej korzystać?

Radio RAM | Utworzono: 24.05.2022, 09:55 | Zmodyfikowano: 24.05.2022, 09:55
A|A|A

Materiał Sponsora


Metoda Montessori – geneza i główne założenia

Montessori to metoda wychowania dzieci opracowana ponad wiek temu przez Włoszkę Marię Montessori, która była lekarką. Kobieta w trakcie swojego życia zajmowała się także dziećmi i na bazie swoich spostrzeżeń oraz doświadczenia sformułowała główne zasady, które są współcześnie charakterystyczne dla stosowanych przez nią metod wychowawczych, edukacyjnych i rozwojowych. Jakie to reguły?

Metoda Montessori to zbiór zasad mówiących o tym, że każde dziecko powinno traktować się w sposób indywidualny i bacznie analizować jego potrzeby. Wśród założeń, które są kluczowe, należy wymienić także charakterystyczne podejście do kwestii nauki. Mianowicie edukacja powinna bazować na samodzielnych poszukiwaniach dziecka i wynikać z jego chęci do odkrywania świata. Rolą rodzica jest zaś wspieranie i edukowanie poprzez dawanie przykładu. Dzieci wychowywane zgodnie z wartościami wyróżnionymi przez Marię Montessori cechuje samodzielność, pewność siebie, cierpliwość, chęć zgłębiania wiedzy i umiejętność koncentrowania się na samodzielnie obranych celach.


Jak wychowywać dziecko w oparciu o metodę Montessori?

Aby wychowywać dziecko w zgodzie z zasadami Montessori, należy zdać sobie sprawę, że każdy maluch ma inne predyspozycje, a co za tym idzie, różne preferencje i zainteresowania. W związku z tym warto pozwolić maluchowi na rozwój w jego indywidualnym, naturalnym tempie i aktywnie wspierać, ale nie ingerować i nie działać na siłę. Narzędziami w rękach rodzica są stworzenie warunków i odpowiedzialna stymulacja, która powinna być odpowiedzią na wnioski wynikające z bacznej obserwacji zachowań i potrzeb dziecka.

Dla wychowania w duchu samodzielności istotne jest edukowanie dziecka poprzez aktywność, która pobudza do działania, wyciągania wniosków oraz pełnego zaangażowania w poszukiwaniu rozwiązań. Wszystko to rozwija umysł, uczy samodzielności, wiary w siebie, hartu ducha, cierpliwości i wspomaga koncentrację, a ponadto uczy odpowiedzialności i rozwija wyobraźnię. W Montessori wykorzystuje się też różnego rodzaju akcesoria i zabawki, które można kupić m.in. w sklepie Woobiboo.


Jakie akcesoria i zabawki wspierają wychowanie w duchu metody Montessori?

Metoda Montessori zakłada, że najlepszy dla dziecka jest rozwój w zgodzie z zakodowanym w jego genach trybem i nieposkromioną dla maluchów chęcią poznawania świata. Jako że przez pierwsze lata głównym elementem środowiska dziecka są zabawki, warto zadbać o zgromadzenie takich, które na to odkrywanie i poznawanie pozwalają. Jakie to akcesoria? Przede wszystkim mowa tutaj o zabawkach nieoczywistych, spoza głównego nurtu, który opiera się o masową produkcję.

Specjaliści odradzają więc zabawki, które atakują zmysły dziecka ze wszystkich stron, nie pozwalając mu na spokojną i dokładną eksplorację. Zatem akcesoria tworzone w zgodzie z metodą Montessori, na przykład tablica manipulacyjna, to zabawki pozwalające na wielopoziomowe analizowanie, obserwowanie, testowanie i wyszukiwanie. Łączą w sobie to, co najważniejsze – stanowią dla dziecka wyzwanie, intrygują i ciekawią, a więc dostarczają mu pozytywnych bodźców, a jednocześnie stymulują rozwój, uczą samodzielności, kreatywności, aktywizują i dają satysfakcję.

REKLAMA
To może Cię zainteresować