Czym są i jakie funkcje mają bindownice?

Radio RAM | Utworzono: 23.05.2022, 10:57 | Zmodyfikowano: 23.05.2022, 10:57
A|A|A

Materiał Sponsora


Bindownice to urządzenia introligatorskie, które służą do łączenia luźnych kartek za pomocą szczepienia ich jednego brzegu, zwykle za pomocą tzw. bindy.


Jak działa bindownica?

Działanie bindownicy jest prostsze, niż mogłoby się wydawać. Proces połączenia ze sobą luźnych kartek papieru zaczyna się od zebrania wszystkich dokumentów w całość i wyrównania brzegów. Tak przygotowany plik kartek umieszcza się w bindownicy, która ma za zadanie sprawić, aby kartki połączyły się ze sobą, tworząc jedną spójną całość. W zależności od rodzaju bindownicy oraz oczekiwanego efektu proces ten może przebiegać w różny sposób.


Rodzaje bindownic

Na rynku dostępny jest bardzo szeroki wybór bindownic, a decyzja na jaki model się zdecydować w dużej mierze zależy od tego, do jakich celów urządzenie będzie służyć. Branża introligatorska cały czas się rozwija, proponując klientom nowe rozwiązania.

Wyróżniamy przede wszystkim:

  • bindownice grzebieniowe,
  • bindownice drutowe,
  • bindownice termiczne,
  • bindownice spiralne.


Najprostszym, a zarazem najpopularniejszym rodzajem bindownicy jest bindownica grzbietowa, w przypadku której kartki łączone są za pomocą plastikowych grzbietów. Dużym plusem grzbietów plastikowych jest możliwość podmiany kartek lub całkowitego usunięcia wybranych arkuszy ze zbindowanego dokumentu. Podobnie sprawa ma się z bindownicami drutowymi, które również są bardzo popularne i tanie w eksploatacji. W przypadku tego rodzaju urządzeń podmiana bądź dodawanie stron po zbindowaniu jest niemożliwe. 

Bindownice termiczne to urządzenia, które są już bardziej zaawansowane w działaniu, ponieważ w ich przypadku używa się specjalnych okładek z klejem, który w trakcie bindowania jest rozgrzewany. Tego rodzaju modele nie tylko są szybkie i wygodne w użyciu, ale też zapewniają estetyczny efekt. Ostatni rodzaj bindownic to bindownice spiralne, które umożliwiają obracanie spiętych dokumentów o 360 stopni i rozkładanie ich na płasko. Szczególnie polecane są także bindownice z separacją kartek, które pozwalają na lepsze organizowanie całego pliku.


Dla kogo przeznaczone są bindownice?

Bindownice przeznaczone są dla wszystkich osób, które cenią sobie porządek w dokumentach, a także dbają o dobrą organizację pracy. Urządzenia te świetnie sprawdzą się w biurach, punktach usługowych, a także w zaciszu własnego domu. Bindownice znacznie ułatwiają pracę i zwiększają jej komfort, trzymając wszystkie dokumenty w ryzach. Szeroki wybór modeli dostępnych na rynku sprawia, że zależnie od oczekiwanych efektów każdy znajdzie model dla siebie.

REKLAMA
To może Cię zainteresować