Anna Szpakowska-Kujawska z nową wystawą w 66P

Łukasz Lorenc | Utworzono: 11.05.2022, 23:17 | Zmodyfikowano: 11.05.2022, 23:17
A|A|A

fot. Łukasz Kujawski

Zmiana skali niewielkiego i bajecznie kolorowego trzydziestocentymetrowego obiektu przestrzennego z polichromowanych kawałków drewna w czterometrową rzeźbę z metalu i żywicy wymagała kilku miesięcy pracy. Wykonali ją wrocławscy artyści Jerzy Kosałka i Tomasz Opania w plenerowej pracowni Opani w Michałowicach, starając się wiernie oddać zamysł autorski.

Nad powstawaniem dzieła czuwała Anna Szpakowska-Kujawska. Ostatecznie pogodny i roześmiany skrzydlak stanął na placyku przed 66P przy ulicy Księcia Witolda. – Pojawił się w przestrzeni Wrocławia, by cieszyć oko, zaskakiwać i dzielić się dobrymi wibracjami. Zdaje się lekko unosić, epatując swoją niefrasobliwą barwnością, miejskim szykiem oraz promieniując spontaniczną radością – mówi kuratorka wystawy, Anna Markowska.

Anna Markowska wraz z Renatą Jarodzką odwiedziły studio Radia RAM by opowiedzieć o nadchodzącej wystawie:

Na wystawie „Rozbijając mrok” wybrzmiewa w ciemności energia kolorowych i świetlistych dzieł Szpakowskiej-Kujawskiej. Rozbłyskują i jarzą się w mroku, promieniując niesforną i witalną energią. Formalne źródła prezentowanych obiektów usytuowane są na granicy nurtu abstrakcyjnego i figuratywnego. Uniwersalną treścią jest wizualizacja dziwnego, obojętnego i obcego świata, którego okrucieństwo i piękno mieszają się wedle niepojętych rozumowo reguł. Formującym doświadczeniem były dla artystki obrazy wojny, a także twórczość ojca, Wacława Szpakowskiego. Ważny był także Matisse zobaczony w Vence, podróże po Azji oraz siedmioletni pobyt w Afryce. Swoje doświadczenie – życiowe i artystyczne, dziecka patrzącego na wojnę – artystka zapisała w sztuce. Wychodząc od intymności przeżyć, chciała jednak podzielić się przede wszystkim tym ich fragmentem, który – mimo wszystko – pozwalał żywić nadzieję, zmierzyć się i oswoić z zobojętnieniem i obcością.


Wystawa „Rozbijając mrok” otworzy się 14 maja, w Noc Muzeów, o godz. 18:00 i potrwa do 18 czerwca w 66P Subiektywnej Instytucji Kultury we Wrocławiu. Wstęp wolny.

REKLAMA

To może Cię zainteresować