Ukraiński artysta Jurij Andruchowycz zagra twórczość Schulza w Synagodze pod Białym Bocianem

Anna Fluder | Utworzono: 04.05.2022, 20:40 | Zmodyfikowano: 04.05.2022, 20:40
A|A|A

8 maja Fundacja Benthe Kahan obchodzić będzie kolejną rocznicę otwarcia odrestaurowanej Synagogi pod Białym Bocianem. Tuż obok tymczasem, w Ukrainie, trwa wojna. Z tego powodu przypomniana zostanie twórczość Brunona Schulza – artysty, którego życie przerwała II wojna światowa. Jurij Andruchowycz, ukraiński pisarz, poeta i wokalista wprowadzi go do projektu pt.“Nieukończone życia”. Andruchowycz jest autorem nowych przekładów dzieł Brunona Schulza na język ukraiński, ale też razem z wrocławskim zespołem Karbido nagrał płytę inspirowaną twórczością pisarza “Cynamon (z dodatkiem Indii)”, której premiera miała miejsce w Drohobyczu w 2009 roku. Agnieszka Imiela-Sikora z FBK i Tomasz Sikora z Karbido, zapraszali w Radiu RAM do udziału w wydarzeniu i polecali też niedzielne warsztaty plastyczne dla wszystkich dzieci.

Podczas koncertu 8 maja usłyszymy teksty Schulza po ukraińsku i po polsku, a także utwory Karbido i Andruchowycza z płyt “Cynamon”, “Atlas Estremo”, “Absynt” oraz z przygotowanego właśnie przez artystów materiału do najnowszej książki Andruchowycza “Radio Noc”, której polska premiera planowana jest wkrótce.

Bilety na koncert będzie można kupić tuż przed koncertem, w Synagodze pod Białym Bocianem oraz online, na portalu ticketmaster.pl. Dochód z koncertu przeznaczony zostanie na organizację lekcji języka polskiego dla uchodźców z Ukrainy prowadzonych przez Fundację Bente Kahan.


8 maja, 19:00, Synagoga pod Białym Bocianem
Jurij Andruchowycz (UA) – śpiew, czytanie
Marek Otwinowski (PL) – bas
Tomasz Sikora (PL) – saksofony, soundbox
Ihor Hnydyn (UA) – perkusja

REKLAMA

To może Cię zainteresować