Pożegnanie z Solpolem [REPORTAŻ]

Ewa Zając, WK | Utworzono: 25.03.2022, 13:42 | Zmodyfikowano: 25.03.2022, 13:45
A|A|A

fot. RAM

Aktywiści miejscy walczyli o wpisanie budynku do rejestru zabytków, wysyłano petycje, rozmawiano o nim nawet w sejmie. Wybudowany w samym centrum Wrocławia w 1993 roku obiekt, wzbudza skrajne emocje i opinie, powstają o nim liczne publikacje, a nawet piosenki.

Dla jednych jest ikoną polskiej architektury, dla drugich symbolem kiczu. Nazwa Solpol pochodzi od firmy Solpol należącej do Zygmunta Solorza, właściciela telewizji Polsat, pierwszej komercyjnej stacji telewizyjnej w Polsce. To on zakupił działkę przy ulicy Świdnickiej i postanowił postawić w tym miejscu dom towarowy, pierwszy taki wybudowany we Wrocławiu po upadku PRL. W latach 90. wyrażał tęsknotę za nowoczesnym, bogatym, rozwiniętym Zachodem.

W reportażu "Pożegnanie z Solpolem" biorą udział: Wojciech Jarząbek - architekt, autor projektu Solpolu, aktywiści miejscy zaangażowani w walkę o Solpol - graficzka Kalina Zatorska i Jacek Sterczewski, dziennikarka i pisarka Joanna Lamparska i Michał Duda szef Muzeum Architektury.

POSŁUCHAJ:

 

W reportażu wykorzystano też materiały archiwalne Radia RAM i Radia Wrocław i fragmenty utworów: "Solpol Song" BBŚ i "Go West" Pet Shop Boys (przebój 1993 roku).

REKLAMA

To może Cię zainteresować