Zmiany w nadawaniu naziemnej telewizji - jaki dekoder wybrać?

Radio RAM | Utworzono: 20.03.2022, 22:05 | Zmodyfikowano: 20.03.2022, 22:05
A|A|A

Materiał Sponsora


Nowy dekoder telewizji naziemnej - zmiany kodowania

Obecne dekodery telewizji naziemnej w standardzie DVB-T niedługo przestaną nadawać sygnał. Dzięki wymianie dekoderów na nowe, użytkownicy telewizji naziemnej będą mogli cieszyć się lepszą jakością programów oraz dodaniem większej liczby kanałów wśród tych ogólnodostępnych. Zmiana kodowania w dekoderze DVB-T oznacza odbiór telewizji na o wiele lepsze parametry. Aby odbierać nowej jakości cyfrową telewizję naziemną wielu posiadaczy telewizorów ze starego typu dekoderem będzie musiało wymienić sprzęt na nowy. Na szczęście nie wiąże się to z wysokimi kosztami. Żeby sprawdzić, czy twój dekoder jest przystosowany do odbioru w standardzie DVB-T2 wystarczy wykonać test dekoderów DVB-T. Dostępne na rynku dekodery naziemne dvb-t2 znacząco poprawią jakość odbioru, zatem nie ma co zwlekać, już teraz można szybko wybrać dekoder telewizji naziemnej.


Jaki dekoder DVB-T2 wybrać i od kiedy musisz go mieć?

Aby mieć pewność, że wybierzesz dobrej jakości dekoder, sprawdź ranking dekoderów DVB-T2. Zmiana odbioru sygnału telewizji naziemnej odbywać się będzie stopniowo, według ustalonego wcześniej harmonogramu. Aby przesyłanie sygnału cyfrowego w nowym dekoderze było zgodne z nowymi standardami, dekoder musi mieć wbudowany tuner HEVC. W innym przypadku nie będzie on odbierał telewizji w nowej jakości. Możliwy jest oczywiście zakup nowych dekoderów posiadających dodatkowe funkcje, np. Wi-Fi, dzięki któremu niektóre z dekoderów obsługiwane są w systemie Android, a dodatkowo posiadają wbudowane aplikacje tj. Netflix.

Jako pierwsi na nowe dekodery DVB-T2 będą musieli zdecydować się mieszkańcy województw: opolskiego, dolnośląskiego i opolskiego. W tych rejonach nowy dekoder DVB-T2 obowiązywać będzie od 28 marca. Następnie (25 kwietnia) - nowy tuner DVB-T2 wymienią mieszkańcy województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, pomorskiego i kujawsko-pomorskiego. W kolejnym miesiącu (23 maja) nowe dekodery naziemnej telewizji cyfrowej wymienią zameldowani w województwach: podkarpackim, łódzkim, śląskim, małopolskim i świętokrzyskim. A jako ostatni (27 czerwca) na zmianę dekoderów zdecydują się mieszkańcy w województwach: mazowieckim, podlaskim, warmińsko-mazurskim i lubelskim.


Dekoder do odbioru telewizji naziemnej - wymiana sprzętu

Wymiana sprzętu na nowy nie obowiązuje oczywiście posiadaczy telewizji kablowej oraz tych, którzy posiadają dekodery telewizji satelitarnej. Stary dekoder w formacie DVB-T nie będzie niedługo potrzebny, dlatego nawet mimo zaplanowanego harmonogramu, warto jak najszybciej zaopatrzyć się w dekoder nowej generacji. Nowy tuner cyfrowy zapewni większą liczbę programów telewizyjnych w rozdzielczości Full HD. Posiadacze starszych telewizorów mogą nie zauważyć różnicy, ponieważ wiele starych sprzętów nie dysponuje taką rozdzielczością. Wymiana sprzętu na dekoder DVB-T2 HEVC daje również możliwość oglądania w lepszej jakości dźwięku, a przy odpowiednio dobranym kablu HDMI obsługującym pasmo Dolby Digital Plus, jakość dźwięku będzie znacznie lepsza. 

Widzom, którzy potrzebują jeszcze większego wyboru kanałów znacznie bardziej przydadzą się dekodery do telewizji satelitarnej. Dzięki indywidualnej ofercie danego dostawcy każdy widz może dopasować liczbę odpowiednich dla niego kanałów wedle upodobań za dodatkową opłatą. Wówczas większość kanałów dostępnych w telewizji satelitarnej można oglądać w wysokiej rozdzielczości, a dodatkowo podczas oglądania telewizji zamontowana w dekoderach możliwość nagrywania pozwoli na obejrzenie ulubionego filmu, serialu, czy programu rozrywkowego o każdej porze. To szczególnie przydatne dla fanów wydarzeń sportowych lub muzycznych, które odbywają się na żywo.


Dekodery DVB-T2 dostępne na rynku

Wybierając nowy dekoder DVB-T2 warto zwrócić uwagę na sprzęty, które mają wbudowaną możliwość nagrywania programów z możliwością zapisania ich w pamięci zewnętrznej. Najlepszy dekoder DVB-T2, który umożliwi odbiór sygnału cyfrowego i odtwarzanie ulubionych kanałów powinien spełniać wszystkie oczekiwania użytkowników. Dlatego podczas wyboru odpowiedniego dekodera, warto zdecydować się na trochę droższy sprzęt, który będzie posiadał jak najwięcej nowoczesnych funkcji (funkcję nagrywania, Wi-Fi, poręczny pilot z funkcją memo control, czy elektroniczny przewodnik). Ulubione programy są w zasięgu ręki, dlatego jak najszybciej zdecyduj się na wymianę dekodera telewizji naziemnej.

REKLAMA
To może Cię zainteresować