Na czym polega zasada odwróconej piramidy?

Radio RAM | Utworzono: 16.03.2022, 16:13 | Zmodyfikowano: 16.03.2022, 16:13
A|A|A

Materiał Sponsora


Kluczem do sukcesu jest w tym przypadku zrozumienie tego, jak czyta się online, a to zadanie zdecydowanie ułatwi Ci zasada odwróconej piramidy. 


Jak czyta się w Internecie?

W Internecie coraz rzadziej czytamy treści od deski do deski. Dlaczego? Przede wszystkim z uwagi na ich zalew. Przeciętny internauta codziennie jest odbiorcą bardzo dużej ilości contentu, dlatego musiał nauczyć się szybko wyłuskiwać te teksty, które rzeczywiście odpowiadają jego potrzebom lub zainteresowaniom. W praktyce oznacza to, że jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że Twój odbiorca prześlizgnie się po artykule, próbując „wyłapać” tylko najważniejsze, potrzebne mu informacje. Oczywiście, nie jest to reguła. Wiele osób nadal chętnie konsumuje całość treści, ale warto mieć na uwadze fakt, że czytanie tekstów w Internecie może rządzić się własnymi prawami. 


Co oznacza zasada odwróconej piramidy?

W związku z powyższym, warto wiedzieć na czym polega zasada odwróconej piramidy. Zgodnie z tą koncepcją, kluczowe informacje, które są najważniejsze z punktu widzenia czytelnika powinny być umieszczone już na początku tekstu. Ta zasada jest stosowana nie tylko w przypadku treści publikowanych w sieci, ale także w tradycyjnym dziennikarstwie. Jednak w sieci zyskuje ona dzisiaj szczególnie na znaczeniu. Dzięki specyficznemu rozmieszczeniu kluczowych fragmentów, odbiorca już na pierwszy rzut oka może zdecydować, że dany tekst jest dla niego ciekawy, co zachęci go do dokładniejszego zapoznania się z jego treścią.

W praktyce zasada odwróconej piramidy bardzo duży nacisk kładzie przede wszystkim na odpowiednie sformułowanie tytułu i leadu. W leadzie zwykle piszący podaje informacje na temat tego, co czytelnik znajdzie w treści tekstu. Pamiętaj, że konstruując tytuł i lead musisz być szczery z odbiorcą i rzeczywiście przekazać mu dane, o których wspominasz w tych częściach swojego tekstu. 

Korzystając z zasady odwróconej piramidy, w miarę możliwości staraj się również podkreślać kluczowe informacje, które dla Twojego czytelnika mają priorytetowe znaczenie. Możesz to zrobić, na przykład pogrubiając dany fragment tekstu lub wymieniając określone dane w formie czytelnych podpunktów. W ten sposób znacząco upraszczasz konsumowanie treści – wystarczy, że użytkownik „prześlizgnie” się wzrokiem po tekście, żeby móc szybko wyłapać jego sens. 

W praktyce zwróć uwagę na to, że zasada odwróconej piramidy może być stosowana w różnych rodzajach treści tworzonych na potrzeby Internetu: wpisach blogowych, artykułach umieszczanych na tematycznych serwisach, tekstach do social mediów czy tych publikowanych na landing page’ach. Naturalnie, tworzenie treści zgodnie z tą regułą nie zawsze jest koniecznością, ale zdecydowanie cieszy się dzisiaj bardzo dużą popularnością.

REKLAMA
To może Cię zainteresować