John Malkovich we Wrocławiu. Aktor wystąpi w NFM w sierpniu

BT, mat. prasowe | Utworzono: 08.03.2022, 16:33 | Zmodyfikowano: 08.03.2022, 16:33
A|A|A

fot. Petr Novák, Wikipedia

Prawie opera o wiedeńskim seryjnym mordercy

„The Infernal Comedy: spowiedź seryjnego mordercy” to niby opera, ale przede wszystkim dramat na jednego aktora (wystąpi John Malkovich), dwie śpiewaczki operowe (będą to sopranistki Chen Reiss i Susanne Langbein) i orkiestrę (zagrają Orchester Wiener Akademie i Wrocławska Orkiestra Barokowa).

W produkcji przybliżone jest życie Jacka Unterwegera (w tej roli John Malkovich) nazywanego Dusicielem z Wiednia, austriackiego pisarza i seryjnego mordercy odpowiedzialnego za śmierć wielu prostytutek zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych. Unterweger został aresztowany w 1992 roku, trafił do więzienia w Austrii, w którym dwa lata później się powiesił.

W spektaklu morderca w symboliczny sposób powraca, aby wziąć udział w trasie promującej wydanie jego pamiętników (naprawdę napisał m.in. autobiografię po pierwszym aresztowaniu, a przed drugim pojmaniem pisał pseudo dziennikarskie teksty poświęcone sobie). Na scenie opowiada publiczności o życiu, miłości, niebezpiecznych związkach. Obecne na scenie śpiewaczki (wykonują arie Vivaldiego, Haydna i Mozarta) uosabiają ofiary Unterwegera.

Spektakle „The Infernal Comedy” w sierpniu w NFM

Scenariusz produkcji napisał i wyreżyserował całość Martin Sturminger, a po raz pierwszy została wystawiona w 2008 roku w Santa Monica z udziałem Johna Malkovicha (grał wówczas zespół barokowy Musica Angelica), rok później spektakl trafił na europejskie sceny i został zarejestrowany (nagranie zostało dokonane w wiedeńskim Ronacher Theater z udziałem Orchester Wiener Akademie).

Spektakle „The Infernal Comedy: spowiedź seryjnego mordercy” w Narodowym Forum Muzyki zaplanowano na 13 i 14 sierpnia. Bilety trafią do sprzedaży wkrótce.

REKLAMA

To może Cię zainteresować