Uniwersytet Wrocławski zamroził współpracę z rosyjskimi uczelniami i instytucjami naukowymi

Martyna Czerwińska, MC | Utworzono: 02.03.2022, 09:25 | Zmodyfikowano: 02.03.2022, 09:27
A|A|A

fot. Radio RAM

W przyjętej uchwalę potępiono rosyjską agresję, "haniebną napaść na bratni Naród Ukraiński".
"Naszym przyjaciołom - uczelniom i naukowcom ukraińskim - deklarujemy stałe wsparcie i pomoc. Jednocześnie zwracamy się do środowiska akademickiego Federacji Rosyjskiej, w szczególności współpracujących z Uniwersytetem Wrocławskim uczelni w Sankt-Petersburgu, Moskwie, Tomsku, Irkucku, Omsku, o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie. Współpraca naukowa ma wymiar globalny i apolityczny, nie może jednak służyć wspieraniu dyktatur, które zagrażają już dziś naszym sąsiadom, a jutro - zagrożą nam" - napisano w uchwale.

Wrocławska uczelnia poinformowała również, że w jej murach został powołany Uniwersytecki Komitet "Solidarni z Ukrainą". "Napaść Rosji na Ukrainę zmieniła nasz świat. Zmieniła też Uniwersytet. Od pierwszych godzin wojny działamy na rzecz naszych ukraińskich studentów, doktorantów, pracowników i ich rodzin, włączamy się także w wielką falę akcji pomocowych w naszym mieście i w regionie" - napisano w komunikacie.

Jak podano, w pierwszej kolejności pomoc komitetu skoncentruje się na sprawach dotyczących bezpośrednio członków społeczności uczelnianej - studentów, doktorantów i pracowników z Ukrainy. Na stronie internetowej uni.wroc.pl uruchomiono serwis Akademicki Most Ukraina, skierowany przede wszystkim do tych, którzy potrzebują wsparcia, a także dla tych, którzy mogą go udzielić. Wsparcie ma być też kierowane do osób z uczelni lwowskich i charkowskich. Chodzi na przykład o udzielenie im schronienia w Polsce.
Uniwersytet Wrocławski chce też oferować uchodźcom z Ukrainy pomoc prawną, językową i psychologiczną. Od piątku na ul. Kuźniczej we Wrocławiu uczelnia chce otworzyć pierwszy punkt informacyjny.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować