Nie żyje Krystyna Meissner [POSŁUCHAJ]

Justyna Kościelna, el, BM | Utworzono: 20.02.2022, 16:25 | Zmodyfikowano: 20.02.2022, 17:00
A|A|A

fot. MFT Dialog - Wrocław

- To wielka strata dla polskiej kultury. Krystyna Meissner wprowadziła teatr polski na salony europejskie - podkreśla prof. Mirosław Kocur, antropolog i reżyser.

- Wymyślony przez nią festiwal sprawił, że Wrocław był miejscem wymiany myśli teatralnej - dodaje były prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz:

Na Dialogu gościli najwybitniejsi twórcy światowego teatru m.in. Ivo van Hove, Dmitrij Krymov czy Romeo Castellucci. "Festiwal pod jej przewodnictwem od początku był nie tylko miejscem prezentacji spektakli teatralnych, ale przede wszystkim przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. Jednocześnie Krystyna Meissner trzymała rękę na pulsie wszelkich zmian i trendów w świecie sztuki teatralnej zapraszając „do dialogu” najwybitniejszych i najodważniejszych twórców" - napisali festiwalowi współpracownicy reżyserki.

- Była jedną z najważniejszych osobistości polskiego teatru - podkreśla szef Radia Wrocław Kultura Grzegorz Chojnowski:

- Festiwal pod jej przewodnictwem od początku był nie tylko miejscem prezentacji spektakli teatralnych, ale przede wszystkim przestrzenią wolnej wymiany poglądów i dyskusji na tematy związane ze współczesnością. Jednocześnie Krystyna Meissner trzymała rękę na pulsie wszelkich zmian i trendów w świecie sztuki teatralnej zapraszając „do dialogu” najwybitniejszych i najodważniejszych twórców - napisał zespół MFT Dialog-Wrocław.

mówiła krytyczka teatralna Dagmara Chojnacka.

Krystyna Meissner ukończyła polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, następnie reżyserię w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Warszawie. Pracowała na scenach w całej Polsce, przez 13 lat, do 2012 roku, kierowała Wrocławskim Teatrem Współczesnym im. Edmunda Wiercińskiego.

Krystyna Meissner miała 89 lat.

REKLAMA

To może Cię zainteresować