Wrocławianie tracą w korkach niemal 100 godzin rocznie. Jest najnowszy raport

jk, Leszek Mordarski | Utworzono: 09.02.2022, 14:21 | Zmodyfikowano: 09.02.2022, 14:21
A|A|A

fot. archiwum Radia Wrocław

Łódź ponownie znalazła się na czele rankingu najbardziej zakorkowanych miast w Polsce - wskazano w opublikowanym dziś corocznym raporcie TomTom Traffic Index. W większości polskich miast ujętych w rankingu poziom zakorkowania w ostatnich dwóch latach spadł – najbardziej w Poznaniu i Bydgoszczy. Wyjątkiem jest Wrocław, gdzie poziom zakorowania rósł - tak w 2020, jak i w 2021 roku. Stolica Dolnego Śląska jest trzecim, po Łodzi i Krakowie, najbardziej zakorkowanym miastem. Jednocześnie w rankingu światowym zajmuje 22. miejsce.

"Ogólnie poziom zakorkowania w polskich miastach spadł w przeciągu dwóch lat o 1 pp., natomiast wyraźniejsze spadki można zaobserwować w godzinach szczytu - o 6 pp. w skali kraju. Dobrze to widać na przykładzie Warszawy, w której ruch w porannych godzinach szczytu spadł aż o 19 pp. Zdecydowanie lepiej o tej porze dnia jeździ się też w Poznaniu (spadek o 16 pp.) oraz Krakowie (spadek o 14 pp.). Z kolei w popołudniowym szczycie sytuacja najbardziej poprawiła się w Poznaniu i Bydgoszczy (spadek o 16 pp.)" - wskazano.

W godzinach szczytu kierowcy najwięcej czasu tracą w Krakowie (74 proc.). W przeciągu całego roku można to przeliczyć na 170 godzin (7 dni i 2 godziny). We Wrocławiu są to 94 godziny.

 

Raport pokazuje również, że w minionym roku kierowcy najwięcej czasu spędzili w korkach 8 lutego. Było to spowodowane atakiem zimy w całym kraju oraz związanymi z tym intensywnymi śnieżycami. W Poznaniu i Warszawie zakorkowanie dróg tego dnia było o 127 proc. większe w porównaniu do normalnego zatłoczenia. W stolicy kraju kierowcy poruszali się tego dnia ze średnią prędkością 23 km/h. Niewiele lepiej było w Łodzi (wzrost o 118 proc.) i Bydgoszczy (101 proc.).

W zestawieniu TomTom Traffic Index za 2021 r., najbardziej zakorkowanym miastem na świecie jest Stambuł (62 proc.). Drugie miejsce zajęła Moskwa (61 proc.), trzeci jest Kijów (56 proc.). Przez ostatnie dwa lata ruch na drogach najbardziej zmniejszył się w Manili (Filipiny), gdzie poziom zakorkowania spadł aż o 28 pp.

Specjalizująca się m.in. w produkcji urządzeń nawigacyjnych firma TomTom w opublikowanym raporcie zestawiła dane z 2021 r. dotyczące sytuacji drogowej w 404 miastach z 58 krajów. 

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować