Rekord zakażeń, nauka zdalna i tylko jedna wrocławska apteka z darmowymi testami

Radio RAM, mk | Utworzono: 27.01.2022, 14:36 | Zmodyfikowano: 27.01.2022, 14:37
A|A|A

fot. archiwum

Minionej doby wykonano ponad 179,4 tys. testów na obecność SARS-CoV-2, w tym 51,7 tys. antygenowych – podało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Badania potwierdziły kolejny najwyższy dobowy wynik w pademii - 57 659 nowych przypadków koronawirusa. Zmarły 262 osoby z COVID-19.

Od dziś wprowadzono naukę zdalną dla uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Także od czwartku wprowadzono możliwość darmowego testowania się na COVID w aptekach. Okazuje się, że we Wrocławiu test antygenowy wykonuje tylko jedna - przy Krzyckiej 90. 

Na całym Dolnym Śląsku takie apteki są trzy; oprócz Wrocławia jeszcze w Żarowie i Kłodzku.

Testy będą wykonywali farmaceuci w aptece, nie można ich zabrać do domu. Wyniki będą dostępne po kilkunastu minutach i przekazywane do sanepidu.

W szpitalu MSWiA przy ulicy Ołbińskiej z kwitkiem zostało odprawionych około stu osób. Niektórzy czekali na deszczu blisko dwie godziny:

Niektórzy na test przyszli z gorączką:

W związku ze zwiększoną liczbą testów dłużej czeka się też na wynik, w niektórych laboratoriach to może być nawet 48 godzin.

Apteka, wykonująca testy antygenowe powinna być wyposażona m.in. w stolik zabiegowy urządzonego, zestaw do wykonywania opatrunków, pakiety odkażające, środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki), umywalkę z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości jej instalacji - umywalkę mobilną, dozownik z mydłem w płynie i ze środkiem dezynfekcyjnym, pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki, termometr bezdotykowy do mierzenia pacjentowi temperatury przed wykonaniem testu, sprzęt komputerowego z dostępem do internetu i drukarką, miejsca pozwalającego na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się testowaniu, pojemników na zakaźne materiały medyczne.

W Polsce jest ponad 13 tys. aptek. Szczegóły dotyczące testowania oraz mapę aptek aktualnie wykonujących badania pod kątem wykrycia SARS-CoV-2 znajdują się na stronie: ZOBACZ.

Element Serwisów Informacyjnych PAP
REKLAMA

To może Cię zainteresować