Jak urządzić domek letniskowy?

Radio RAM | Utworzono: 26.01.2022, 14:06 | Zmodyfikowano: 26.01.2022, 14:06
A|A|A

Materiał Sponsora


1. Zaplanuj budżet

Urządzanie domku letniskowego trzeba zacząć od zaplanowania budżetu. 

Choć to najmniej przyjemna część całej pracy, to jest ona najważniejsza. Musisz wiedzieć, ile pieniędzy możesz wydać na wykończenie, żeby nie zostać z niczym, gdy w połowie prac zorientujesz się, że skarbonka świeci pustkami. Już na etapie projektowania domku letniskowego, możesz dopasować rozwiązania stosowane w wykończeniach wnętrz do swoich możliwości finansowych — czasem deskę podłogową warto zamienić np. na tańszy panel winylowy, dzięki czemu budżetu wystarczy na urządzenie wszystkich pomieszczeń, a nie tylko jednego z nich. Warto pomyśleć o tym na początku.


2. Zaprojektuj domek

Ważnym krokiem jest projekt domku letniskowego, czyli dokładny plan wnętrza.

Zanim wejdziemy do domku letniskowego z meblami i dekoracjami, musimy określić przede wszystkim strefy funkcjonalne i ciągi komunikacyjne tak, aby korzystanie z domku było przyjemne. Utrudnieniem jest fakt, że domki letniskowe to najczęściej budynki o niewielkim metrażu, więc zaprojektowanie wnętrza może być nie lada wyzwaniem. Warto zacząć od strefy ogólnej, wypoczynkowej — salonu. Często jest on połączony z kuchnią i jadalnią, więc trzeba zadbać o to, aby każda z tych stref była wydzielona nie tylko odpowiednimi meblami, ale też punktami świetlnymi, kolorami czy też materiałami wykończeniowymi.


3. Określ styl wnętrza

Styl domku letniskowego warto określić na początku, bo spójność to klucz do sukcesu.

Nie da się urządzić dobrze niewielkiej przestrzeni (a taka z reguły jest przestrzeń domków letniskowych), jeśli nie zastanowimy się nad stylem, w jakim ma być urządzona. Tylko spójność może uratować nas przed wnętrzarskim rozgardiaszem, czyli sytuacją, w której żadna rzecz nie będzie do siebie pasowała. Jeśli nie chcesz, aby wnętrze domku wyglądało na zagracone i nieprzemyślane, postaw na jeden styl — to może być prosty i przytulny styl skandynawski, pasujący do leśnej scenerii styl rustykalny, sielski styl wiejski albo przełamujący stereotypy na temat domków letniskowych styl nowoczesny.


4. Zakup materiały

Czas na ważny wybór materiałów wykończeniowych na ściany, podłogi i sufity.

Mając dobry plan, wycieczka do sklepu budowlanego to czysta przyjemność. Materiały niezbędne do wykończenia wnętrz (takie jak farby, panele, tapety, płytki, listwy etc.) wystarczy dobierać pod określony wcześniej styl. Jeśli nie wiemy, co będzie odpowiednie do urządzenia naszego domku letniskowego, bo chodzi przecież nie tylko o wygląd, ale też trwałość czy funkcjonalność, możemy poprosić o pomoc fachowców. Wybierając wykończenia pod klucz z Mamy To!, otrzymujemy kompleksowe wsparcie — od projektu, przez wybór najlepszych rozwiązań, aż po wykończenie. To bardzo dobra opcja.


5. Wykończ wnętrze

Ostatnia rzecz, czyli wisienka na torcie, to wstawienie mebli i dodatków.

Nic nie dodaje wnętrzu więcej przytulności niż meble, tkaniny i dodatki. Również w domku letniskowym warto pomyśleć o tym, żeby były nie tylko wygodne w użytkowaniu, ale też estetyczne. Materiałowe rolety nie tylko dadzą prywatność, ale też sprawią, że poczujemy się bardziej domowo. Kanapa zyska, gdy ozdobimy ją zestawem poduch w różnych kolorach. A odpowiedni klimat nada ustawiona w kącie lampa, rzucająca wieczorem ciepłe, niezbyt ostre światło. Nie wolno zapomnieć o dodatkach, bo one są w każdym wnętrzu najważniejsze i bez nich nawet najpiękniej wykończony domek letniskowy nie będzie zapraszał do środka.

REKLAMA
To może Cię zainteresować