Organy mistrza Englera – inauguracja i pierwszy koncert

Radio RAM, Ewa Zając | Utworzono: 25.01.2022, 00:00 | Zmodyfikowano: 25.01.2022, 00:00
A|A|A

zdj. Tomasz Holod, wroclaw.pl

(zdjęcia w galerii: materiały Urzędu Miasta Wrocławia)

Zrekonstruowane organy Englera po raz pierwszy od prawie pół wieku zabrzmiały we wrocławskiej bazylice św. Elżbiety. W 1976 roku spłonęły w pożarze. Po latach zrekonstruowano 3468 piszczałek. Instrument ma 16 metrów wysokości, 11 metrów szerokości, 22 figury pokryte 24 karatowym złotem.

Nad rekonstrukcją pochodzących z 18 wieku organów pracowało 200 osób w trzech krajach pod okiem organmistrza Andrzeja Kriese:

Prace nad rekonstrukcją organów rozpoczęły się w 2018 roku, odbudowa instrumentu kosztowała łącznie ponad 19 milionów złotych. 

Odbudowa instrumentu zajęła 4 lata - opowiada Kriese: 

W sumie nad odbudową organów pracowało 200 osób z trzech krajów. Historyczny moment nastąpił na specjalnej mszy, na której poświęcono organy:

Posłuchaj relacji Ewy Zając z historycznego momentu:

Już dziś miasto zapowiada kolejne koncerty. 

Przedsięwzięcie jest największą po wojnie realizacją tego typu na świecie. Jego koszt wyniósł około 22 mln zł, z czego 2 mln zł to datki mieszkańców.

Andrzej Lech Kriese, organmistrz, pełnomocnik konsorcjum, które wygrało przetarg i na zlecenie miasta prowadziło rekonstrukcję organów będzie gościem Sobotniej Kawy w Radiu RAM. Porozmawia z Anną Fluder 29 stycznia. 

Organy mistrza Englera powstały w XVIII wieku. Były najbogatszym instrumentem ówczesnego Śląska, pod względem wyglądu, ale także brzmieniowo, muzycznie. Zwano je „głosem Śląska”. Budował je od 1750r. Michael Engler. Prace zakończyli po jedenastu latach syn mistrza – Gottlieb Benjamin Engler i zięć Gottlieb Ziegler. Organy wyposażone były w 54 głosy brzmiące oraz rejestr dzwonów i kotłów naturalnych. Z czasem instrument miał 91 głosów i zajmował 115 mkw. w tylnej części nawy głównej kościoła, a rozpiętość między filarami nawy głównej wynosiła 9,6 m.

Organy spłonęły doszczętnie 9 czerwca 1976 r. 

Decyzja o odbudowie zapadła dopiero w 2011 roku. Prace rozpoczęto dziewięć lat później. Zaangażowano ponad dwieście osób. Śledziliśmy postępy prac i z mikrofonem i aparatem fotograficznym:

POSŁUCHAJ REPORTAŻU PIOTRA KASZUWARY

ZOBACZ FOTOREPORTAŻ PATRYCJI DZWONKOWSKIEJ

OBEJRZYJ ZDJĘCIA Z FINAŁU REKONSTRUKCJI

W czwartek po raz pierwszy usłyszymy, jak brzmią wykonane na zamówienie elementy grające instrumentu. Największa piszczałka w odbudowanych organach ma 12 m wysokości, a najmniejsza – 6 mm.

Organy zabrzmią po raz pierwszy 27 stycznia podczas uroczystości, na którą złożą się poświęcenie organów – dokona tego ks. abp. gen. bryg. dr Józef Guzdek (administrator apostolski Ordynariatu Polowego), oraz koncert, prezentujący możliwości muzyczne odbudowanego instrumentu. O tych wydarzeniach opowiadał Radiu RAM Radosław Michalski, Dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki

Jako gwiazda wystąpi Lorenzo Ghielmi, wybitny włoski organista, dyrygent i muzykolog, organista tytularny w bazylice San Simpliciano w Mediolanie. Także on, z towarzyszeniem chóru Narodowego Forum Muzyki, wykona skomponowane specjalnie na ten instrument „Te Deum” prof. Wojciecha Widłaka. Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty. Wezmą w nim udział osoby bezpośrednio zaangażowane w odbudowę instrumentu oraz parafianie wraz z przedstawicielami wojska oraz władz państwowych i samorządowych. Dla pozostałych miasto zapewnia transmisję na stronie www.wroclaw.pl 

Bezpłatne wejściówki można było odbierać na piątkowy koncert, podczas którego Lorenzo Ghielmi wykona utwory Nicolausa Bruhnsa, Dietricha Buxtehudego i Johanna Sebastiana Bacha.

Koncert 28 stycznia rozpocznie się o godz. 19.00 w Bazylice Mniejszej pw. św. Elżbiety - zwanej także kościołem garnizonowym - (wejście po mszy od 18.30) i potrwa 50 minut, będzie transmitowany na www.wroclaw.pl Ostatnie wejściówki na ekskluzywny koncert będzie można zdobyć w Radiu RAM – w czwartkowy poranek, w „Dzień dobry we Wrocławiu” u Pawła Gołębskiego. 

REKLAMA

To może Cię zainteresować