Wrocławska Żywa Biblioteka świętuje 15. urodziny

Radio RAM, BM | Utworzono: 22.01.2022, 10:34 | Zmodyfikowano: 22.01.2022, 10:35
A|A|A

fot: archiwum Radia Wrocław

Przez te 15 lat międzynarodowy ruch, którego głównym celem jest przeciwstawienie się wykluczeniom, uprzedzeniom i dyskryminacji zorganizował 20 edycji spotkań z czytelnikami. W Żywej Bibliotece książką jest człowiek, a czytanie zastępuje rozmowa. Obecnie czytelnicy mają do wyboru blisko 30 żywych książek. O najczęściej wypożyczanych mówi jedna z organizatorek Dorota Mołodyńska-Küntzel.


Spotkanie z Żywą Książką zwykle trwa około 30 minut, w tym czasie czytelnik może zadać każde pytanie. To zwykle jest indywidualna rozmowa twarzą w twarz. 30. minutowe spotkanie to jak dodaje Dorota Mołodyńska-Küntzel obustronna wymiana myśli, doświadczeń i poglądów.

Jedną z Żywych Książek jest Sofiia Baianova - uchodźczyni z Donbasu. Jak mówi często jest pytana o to o co chodzi w konflikcie na wschodzie Ukrainy i jak się czuje we Wrocławiu.

W katalogu Żywej Biblioteki jest około 30 osób, są to między innymi: Były Więzień, Były Bezdomny, Feministka, Katolik, Kibic, Osoba chora na schizofrenię czy Trzeźwiejący Alkoholik. W planach na najbliższe lata jest utworzenie ośrodków regionalnych i wsparcie organizatorów w tworzeniu nowych Żywych Bibliotek.

REKLAMA

To może Cię zainteresować